Wyszukiwarka Wolfram Alpha oddana w ręce internautów

Wyszukiwarka Wolfram Alpha oddana w ręce internautów

Wyszukiwarka Wolfram Alpha oddana w ręce internautów
18.05.2009 21:00, aktualizacja: 19.05.2009 09:21

Dzisiaj wystartowała oficjalnie nowa wyszukiwarka Wolfram Alpha. Została ona stworzona przez firmę Wolfram Research, której najbardziej znanym produktem jest program matematyczny Mathematica.

Wyszukiwarka Wolfram Alpha pojawiła się w wersji testowej w nocy z piątku na sobotę. Testy zostały zakończone pomyślnie i obecnie nowe narzędzie online doczekało się swojej oficjalnej premiery.

Wolfram Alpha to projekt firmy Wolfram Research, na której czele stoi naukowiec Stephen Wolfram. Jej najbardziej znanym produktem jest potężne naukowe oprogramowanie Mathematica.

Nowa wyszukiwarka, która bazuje na rozwiązaniach sztucznej inteligencji, nie wyświetla w odpowiedzi na wpisane hasło adresów stron z nim powiązanych, lecz udostępnia konkretne dane. Przykładowo, jeżeli zapytamy o Warszawę, otrzymamy kilka informacji z nią związanych (np. liczba mieszkańców czy też obecne warunki pogodowe). Co ważne, niestety nie dowiemy się, że jest to stolica Polski.

Obraz

Za projektem Wolfram Alpha kryje się potężna moc obliczeniowa. Jak czytamy na stronie blog.wolframalpha.com "_ zapewniają ją dwa superkomputery dysponujące 10 000 rdzeni, przestrzenią dyskową liczoną w setkach terabajtów oraz systemem chłodzenia, dzięki któremu możliwe byłoby stworzenie kurortu narciarskiego na Saharze _".

Nowemu rozwiązaniu jeszcze daleko do doskonałości. Udziela często nieprecyzyjnych odpowiedzi lub nie udziela ich wcale. Z pewnością jednak jest bardzo interesujące i warto trzymać kciuki za jego pomyślny rozwój.

Chętni do zapoznania się z wyszukiwarką Wolfram Alpha znajdą ją pod tym adresem - http://www78.wolframalpha.com.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)