Windows Vista SP2 beta - dziś dla wszystkich

Windows Vista SP2 beta - dziś dla wszystkich

04.12.2008 08:30, aktual.: 04.12.2008 10:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft zapowiedział dwa dni temu na łamach oficjalnego bloga zespołu Windows Vista, iż z dniem dzisiejszym, tj. dziś, dnia 4 grudnia udostępni dodatek SP2 w wersji beta wszystkim zainteresowanym. Dotychczas dostęp do testów beta dotychczas miały jedynie osoby uczestniczące w programie TAP ( Technical Adoption Program ) oraz, od dwóch dni, subskrybenci MSDN oraz TechNet Plus.

Dodatek SP2 przeznaczony jest zarówno dla systemu klienckiego Windows Vista, jak i również serwerowego OSu - Windows Server 2008. Windows Server 2008 został oddany w wersji finalnej wraz z SP1. Działanie to miało na celu synchronizację publikacji zbiorczych uaktualnień dla systemów klienckich oraz serwerowych w ten sposób, aby w przyszłości Microsoft miał możliwość opracowywania jednego dodatku SP dla wszystkich OSów.

Testy pakietu SP2 dla Visty i Windows Server 2008 rozpoczęły się - http://www.pcworld.pl/news/170123/sp2.dla.windows.vista.zaproszenia.do.testerow.wyslane.html w przedostatnim tygodniu października, ale dostęp do programu miały jedynie osoby zaproszone do udziału w TAPie. Microsoft postanowił jednak oddać betę w ręce wszystkich zainteresowanych użytkowników w ramach programu CPP ( Customer Preview Program ), który zostanie dziś uruchomiony w witrynie TechNet - http://technet.microsoft.com/pl-pl/windows/dd262148( en-us ).aspx.

Obraz
© (fot. IDG)

Dodatek Service Pack integruje w sobie wszystkie dotychczasowe aktualizacje bezpieczeństwa dla danego produktu, a także hotfixy i zazwyczaj wnosi do programu nową funkcjonalność. SP2 dla Windows Vista zawierać ma czwartą odsłonę silnika indeksującego Windows Search oraz posiadać wsparcie dla technologii bluetooth ( w tym uaktualnienia dla BT 2.1 ) i nowych 64-bitowych procesorów VIA Technologies. Zaimplementowane zostały nowe sterowniki dla urządzeń oraz dodano wsparcie dla systemu plików exFAT, który wykorzystywany jest przez duże woluminy pamięci flashowych. Nie zabraknie także kolejnej poprawki z cyklu łatek kompatybilności z oprogramowaniem firm trzecich, której nowe wersje Microsoft udostępnia co kilka miesięcy, w postaci odrębnej aktualizacji. Usprawniono także konfigurację połączeń bezprzewodowych dzięki integracji nowego narzędzia Windows Connect Now ( WCN ).

Wśród nowości oferowanych dla systemu Windows Server 2008 wymienić warto funkcje związane z replikowaniem zasobów, w tym nowe opcje zarządzania dostępne w konsolach Distributed File System i File Replication Service. W serwerze wydruku zaimplementowane mają być ulepszenia, które także znajdą się w systemie Windows Vista. W SP2 pojawi się także funkcja usprawniająca zgodność wsteczną z kluczami licencjonowania usług terminalowych.

Sporo zmian doczekał się także instalator produktu. Poza wspomnianą opcją integracji jednego instalatora dla obydwu systemów operacyjnych, SP2 zawiera ulepszenia z zakresu wykrywania niekompatybilności ze sprzętem ( sterowniki ) i oprogramowaniem, które mogą powodować niestabilne działanie systemu po wdrożeniu poprawki. Natomiast narzędzie Service Pack Clean-Up ( Compcln.exe ) pozwala szybko usunąć zbędne pliki pochodzące z wersji RTM i SP1 w systemie i tym samym zwolnić pokaźną ilość przestrzeni na dysku twardym komputera.

Jak zapewnia gigant z Redmond zmiany i usprawnienia oferowane przez SP2 nie wpłyną znacząco na aplikacje, z których korzystasz obecnie. Tak więc po instalacji dodatku nie będziesz musiał się martwić, że twoje stare programy przestaną nagle działać, jak to często miało miejsce po wdrożeniu Service Packa 2 dla Windows XP. Zasada jest prosta - działały pod Vistą SP1, uruchomią się także w systemie z zaaplikowanym SP2.

Beta SP2 dla Visty i Windows Server 2008 udostępniona ma być w pięciu językach: angielskim, francuskim, niemieckim, japońskim oraz hiszpańskim. Oznacza to, że polscy użytkownicy będą mogli także zainstalować SP2, pod warunkiem, że dysponują jedną ze wspomnianych wersji językowych systemu lub edycją Ultimate, która pozwala zmieniać domyślny język. Dodatek pobrać można będzie poprzez witrynę Windows Update, jak i również w postaci standardowych plików instalacyjnych:

- obraz płyty z dodatkiem SP2 w formacie .iso.
- instalator dla systemów w wersji 32-bit oraz x64
- instalator dla systemu opartego na architekturze IA64 ( dotyczy tylko Windows Server 2008 )

Premiera finalnej wersji dodatku przewidziana jest na kwiecień 2009 roku.

Więcej informacji: dokument Notable Changes in Windows Server 2008 SP2 Beta and Windows Vista SP2 Beta - http://technet.microsoft.com/en-us/library/dd335036.aspx ( w j. ang. ).

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)