Teleskop Hubble'a wykonał jeszcze wyraźniejsze zdjęcie mgławicy Minkowskiego

Teleskop Hubble'a wykonał jeszcze wyraźniejsze zdjęcie mgławicy Minkowskiego
Źródło zdjęć: © NASA Goddard Space Flight Center

27.08.2015 13:37, aktual.: 27.08.2015 15:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To wspaniałe zdjęcie to najnowsza fotografia przedstawiająca Minkowskiego 2-9 (M2-9). Jest to mgławica planetarna znajdująca się w konstelacji Wężownika. Odkryta w 1947 roku przez Rudolpha Minkowskiego teraz obnaża więcej szczegółów dzięki najnowszemu zdjęciu wykonanemu przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a.

Migoczące kolory widoczne na zdjęciu pokazują niezwykłą złożoność mgławicy Twin Jet (Minkowski 2-9). Najnowsze zdjęcie M2-9 podkreśla muszle mgławicy i rozprzestrzeniający się z jej wnętrza gaz jeszcze dokładniej. Dwa przypominające skrzydła motyla płaty rozciągają się na zewnątrz centralnego systemu gwiezdnego mgławicy. Gaz wewnątrz nich przemieszcza się z prędkością przekraczającą milion kilometrów na godzinę!

Mgławica znajduje się około 210. lat świetlnych od Ziemi, jej ramiona (lub skrzydła) rozciągają się na odległość niecałego (0,7) roku świetlnego. To jeden z bardziej znanych przykładów mgławicy biopolarnej. Zakłada się, że centralna gwiazda ma charakter układu podwójnego, czyli dwóch gwiazd leżących (optycznie lub fizycznie) blisko siebie.

Naukowcy twierdzą, że M2-9 powstała w momencie, kiedy gwiazda przetrwała wybuch i odrzuciła materię jako silny gazowy wiatr. Ta zderzyła się ośrodkiem między gwiazdami i zakrzywił ją w przeciwnych kierunkach tworząc charakterystyczne skrzydła.

Więcej niesamowitych zdjęć kosmosu znajdziecie w naszej galerii: Piękno wszechświata uchwycone na genialnych zdjęciach teleskopu Hubble'a

_ SŁK-WP / flickr – NASA Goddard Space Flight Center / Wikimedia _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)