Teleskop Hubble'a zakończy swój żywot? Doniesienia NASA są niepokojące

Kosmiczny Teleskop Hubble'a ma poważne problemy. Od 13 czerwca nie działa jego główny komputer. Naukowcy już kilkukrotnie próbowali usunąć awarię, ale nie przyniosło to pożądanych rezultatów. NASA rozważa użycie zapasowego komputera, ale astronomowie nie wykluczają, że to również nie pomoże przywrócić jego działania.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a
Kosmiczny Teleskop Hubble'a
Źródło zdjęć: © NASA
Karolina Modzelewska

23.06.2021 13:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kosmiczny Teleskop Hubble'a uznawany jest za urządzenie, które zmieniło nasze dotychczasowe postrzeganie Wszechświata. Dzięki niemu naukowcy dokonali wielu ważnych i przełomowych odkryć. Jak się jednak okazuje, jego dalsze istnienie stoi pod znakiem zapytania.

Niepewna przyszłość Kosmicznego Teleskopu Hubble'a

Początkowo NASA nie zdradzała zbyt wielu informacji na temat ostatniej usterki Teleskopu Hubble'a oraz potencjalnych szans jego ponownego uruchomienia. Dopiero 16 czerwca br. na stronie agencji pojawił się komunikat: "po przeanalizowaniu danych zespół operacyjny Hubble'a bada, czy degradujący się moduł pamięci doprowadził do zatrzymania komputera. Zespół przygotowuje się do przejścia na jeden z kilku modułów zapasowych".

Dwa dni później, czyli 18 czerwca zaktualizowano informacje o urządzeniu. NASA przekazała, że zespół operacyjny próbował przełączyć się na zapasowy moduł pamięci, ale działania się nie powiodły pomimo kilku prób. Eksperci zapowiadają, że będą kontynuować prace naprawcze. Najpierw muszą zebrać odpowiednią ilość danych, aby określić problem i ostatecznie go wyeliminować.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a, który porusza się po orbicie okołoziemskiej od 1990 roku, jest jednym teleskopem serwisowanym przez astronautów w przestrzeni kosmicznej. Do tej pory zrealizowano cztery misje serwisowe. Ostatnia z nich miała miejsce w 2009 roku. W jej trakcie astronauci m.in. zamontowali sześć nowych żyroskopów. Naprawy miały zapewnić ciągłość pracy urządzenia do 2030-2040 roku. W 2018 roku pojawiły się jednak problemy z jednym z trzech żyroskopów używanych do kierowania teleskopu na obiekty astronomiczne, co sprawiło, że przeszedł w tryb awaryjny. Usterka została sprawnie usunięta.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a zastąpi Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Jednak urządzenie trafi na orbitę najwcześniej w październiku 2021 roku. Dodatkowo będzie to urządzenie do obserwacji w podczerwieni, dlatego wielu ekspertów uważa, że za "prawdziwego" następcę Hubble'a będzie można uznać dopiero ATLAST (Advanced Technology Large-Aperture Space Telescope). Urządzenie pozwoli gromadzić obrazy i dane spektroskopowe wysokiej rozdzielczości w zakresie światła widzialnego, podczerwieni oraz ultrafioletu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (3)