Uśmiechnięta buźka z kosmosu na zdjęciu z Teleskopu Hubble'a

Uśmiechnięta buźka z kosmosu na zdjęciu z Teleskopu Hubble'a
Źródło zdjęć: © NASA

12.02.2015 11:17, aktual.: 12.02.2015 12:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Agencje kosmiczne NASA i ESA zaprezentowały zdjęcie, które powinno spodobać się internautom oraz miłośnikom SMS-ów. Na fotografii widzimy soczewkę grawitacyjną wyglądającą jak "uśmiechnięta buźka".

Na zdjęciu widać jak gromada galaktyk SDSS J1038+484. się uśmiecha :-) Takie ułożenie obiektów na niebie to efekt zjawiska określanego przez astronomów jako soczewkowanie grawitacyjne. W tym przypadku wszystko ułożyło się tak, że widzimy obrazek przypominający uśmiechniętą twarz.

Para żółto-pomarańczowych oczu to w rzeczywistości dwie jasne galaktyki. Poniżej znajduje się biały nos oraz kreska symbolizująca uśmiech. Kreska jest efektem soczewkowania grawitacyjnego, podobnie jak łuki po bokach, które dopełniają na fotografii wyobrażenie twarzy.

Gromady galaktyk to najmasywniejsze struktury we Wszechświecie. Gdy promienie świetlne dalszego obiektu przechodzą obok dużej masy (bliższego obiektu, zwanego soczewką grawitacyjną), ich bieg ulega zaburzeniu w polu grawitacyjnym. Efekt tego widzimy w postaci zniekształconych obrazów odległego obiektu. Obrazy mogą być też powiększone, albo zwielokrotnione, w zależności od ułożenia względem siebie soczewki grawitacyjnej, odległego obiektu i nas jako obserwatorów.

Zjawisko widoczne na fotografii to przykład tzw. pierścienia Einsteina, który powstał w postaci łuków wokół gromady galaktyk, działającej jako soczewka grawitacyjna.

Zdjęcie zostało opublikowane w poniedziałek jako „zdjęcie tygodnia”. na witrynie internetowej Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, a także na stronach NASA. Jest plonem konkursu pt. „Ukryte skarby Hubble’a”, w którym nieco inną wersję zdjęcia zgłosiła jedna z uczestniczek, Judy Schmidt.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)