NASA na Halloween: Upiorna "twarz" w teleskopie Hubble'a [Zdjęcia]

NASA na Halloween: Upiorna "twarz" w teleskopie Hubble'a [Zdjęcia]

NASA na Halloween: Upiorna "twarz" w teleskopie Hubble'a [Zdjęcia]
Źródło zdjęć: © NASA
29.10.2019 07:56, aktualizacja: 29.10.2019 09:22

Widmowe oblicze zdaje się spoglądać na nas z odległości ponad 700 mln lat świetlnych. Kosmiczny Teleskop Hubble'a uchwycił na zdjęciu niezwykły obraz z przestrzeni kosmicznej. Czym jest "upiorna twarz"?

Kosmiczny Teleskop Hubble'a uchwycił moment zderzenia się dwóch galaktyk. Niezwykłe zjawisko ułożyło się na w kształt przypominający przerażającą twarz. Z okazji nadchodzącego Halloween, naukowcy zdecydowali się opublikować zdjęcie.

Obraz
© NASA

Na zdjęciu widać zderzenie dwóch galaktyk w systemie Arp-Madore. Jednak to nie niezwykły wygląd zjawiska przyciąga naukowców do badania Arp-Madore. Obie galaktyki są podobnej wielkości, a naukowców fascynuje powolne tempo z jakim dążą do całkowitej kolizji. Tego typu sytuacje obserwuje się w kosmosie bardzo rzadko.

Naukowcy z zespołu Kosmicznego Teleskopu Hubble'a zauważyli również, że zazwyczaj nie dochodzi w kosmosie do zderzenia dwóch obiektów o podobnej wielkości. Zwykle to mniejszy jest przyciągany przez większy.

Zanim galaktyki się całkowicie połączą minie ok. 100 mln lat (co w perspektywie kosmosu nie jest długim okresem czasu). Po około 1-2 mld lat zniknie również pierścień gazu i pyłu, który dzisiaj układa się w kształt przerażającej "twarzy".

Zderzenie się galaktyk jest powszechnym zjawiskiem w kosmosie. Nasza rodzima Droga Mleczna również dąży do kolizji z najbliższą galaktyką - Andromedą. Naukowcy szacują, że do kolizji może dojść za ok. 4 mld lat. W jej wyniku dojdzie do połączenia dwóch obiektów w nową galaktykę o całkowicie innym kształcie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)