Kosmiczny Teleskop Hubble'a uchwycił eksplozję supernowej. NASA opublikowała wideo

Kosmiczny Teleskop Hubble'a uchwycił eksplozję supernowej. NASA opublikowała wideo

NASA publikuje wyjątkową animację. Kosmiczny Teleskop Hubble'a uchwycił eksplozję supernowej
NASA publikuje wyjątkową animację. Kosmiczny Teleskop Hubble'a uchwycił eksplozję supernowej
Źródło zdjęć: © NASA
03.10.2020 17:37

Kosmiczny Teleskop Hubble'a zaobserwował wybuch supernowej w galaktyce spiralnej NGC 2525 oddalonej od Ziemi o ok. 70 milionów lat świetlnych. Uchwycony rozbłysk był 5 miliardów razy jaśniejszy od Słońca. NASA opublikowała w sieci wyjątkowe nagranie.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a znajduje się w przestrzeni kosmicznej od 1990 roku. Przez 30 lat dostarczył astronomom wielu ciekawych obrazów wszechświata. Wśród nich znajdują się zdjęcia supernowej określanej jako SN2018gv. Obiekt znajduje się w galaktyce spiralnej NGC 2525 oddalonej od Ziemi o ok. 70 milionów lat świetlnych.

Supernowa po raz pierwszy została zauważona w styczniu 2018 roku. Kosmiczny Teleskop Hubble'a rozpoczął jej obserwację miesiąc później. Zdjęcia były wykonywane do lutego 2019 roku. - Żaden ziemski pokaz sztucznych ogni nie może konkurować z tą supernową - mówi główny badacz Adam Riess z Space Telescope Science Institute, cytowany przez serwis TVN24.

Zdjęcia zostały połączone w wyjątkową animację, którą można zobaczyć poniżej.

Zaobserwowany obiekt to supernowa typu la. Oznacza to, że pochodzi od podwójnego karła, w którym jeden z nich ściąga na siebie materię ze swojej gwiazdy towarzyszącej.

W trakcie prowadzonych obserwacji, supernowa SN2018gv rozbłysła światłem o blasku aż pięciu miliardów Słońc.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)