Asteroida zarejestrowana przez teleskop Hubble'a na tle Mgławicy Kraba

Asteroida zarejestrowana przez teleskop Hubble'a na tle Mgławicy Kraba
Źródło zdjęć: © NASA/ESA HST ACS

22.10.2019 13:25, aktual.: 22.10.2019 14:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas gdy teleskop Hubble'a obserwował Mgławicę Kraba, zarejestrował coś jeszcze – rysa widoczna na poniższym zdjęciu jest tak naprawdę asteroidą, która zostawiła po sobie długi ślad.

Żeby zrobić zdjęcie teleskop Hubble'a musi "obserwować" niebo przez dłuższy czas. Jego długa ekspozycja na niebo umożliwia uchwycenie śladów różnego rodzaju obiektów.

Czasami to programy identyfikują różne elementy na zdjęciach, ale tym razem wyjątkowe zjawisko zostało dostrzeżone przez ludzkie oko.

Szlak asteroidy na zdjęciu zrobionym przez teleskop Hubble'a, został dostrzeżony przez wolontariuszkę Melinę Thévenot z Niemiec. Przeglądała ona zdjęcia przesłane do obywatelskiego projektu naukowego "Zooniverse" w celu znalezienia planetoid, które mogły umknąć niezauważone.

Asteroida 2001 SE101

Asteroida, którą zarejestrowano, jest znana od 2001 roku. To 2001 SE101. Jest to tzw. asteroida "głównego pasa", krążąca wokół Słońca w pasie asteroid między Marsem, a Jowiszem.

NASA szacuje, że liczba asteroid o średnicy większej niż 1 km, wynosi 1,9 mln. Mniejszych asteroid niż te są miliony. Powodem, że zdjęcia wykonane przez teleskop Hubble'a nie są całe wypełnione asteroidami jest to, że większość asteroid jest małego rozmiaru i dzieli je duża przestrzeń.

Obrazy zawierające ślady planetoid są bardzo cenne z naukowego punktu widzenia. Znajomość daty, godziny i lokalizacji na zdjęciu, pozwala astronomom obliczyć przeszłą i przyszłą trajektorię oraz prędkość asteroidy.

Źródło: ScienceAlert.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)