Kosmiczny Teleskop Hubble'a zrobił niesamowite zdjęcie. Tak wygląda serce galaktyki M49
Podobno, kiedy spojrzymy w wieczorne niebo, patrzymy nawet na 100 miliardów gwiazd. My nie jesteśmy w stanie ich wszystkich dostrzec, ale maszyny takie jak Teleskop Hubble'a pomagają nam w tym. I po raz kolejny, HST wykonał świetne zdjęcie.
To, co widzimy na środku tego zdjęcia, jest sercem ogromnej galaktyki eliptycznej. Mieści w sobie ponad 200 miliardów gwiazd. Jest bardzo charakterystycznym obiektem na niebie. Wyróżnia się na tyle, że została zaobserwowana już w 1771 roku, przez francuskiego astronoma Charlesa Messiera.
Pod tym adresem (link przenosi na stronę NASA)
zobaczycie zdjęcie M49 w pełnej rozdzielczości.
Messier 49 (lub M49), bo tak nazywa się galaktyka, znajduje się 56 milionów lat świetlnych od Ziemi. Jej rozmiary są całkiem imponujące. Gdybyśmy chcieli przelecieć ją wszerz, zajęło by to 157 tysięcy lat, przy prędkości światła.
Galaktyka M49 składa się z ponad 6000 gromad gwiazd. Większość z nich powstała około 10 miliardów lat temu. W samym jej sercu znajduje się supermasywna czarna dziura, o masie ponad 500 Słońc. Zaobserwowano ją poprzez promieniowanie X, emitujące z centrum galaktyki.
WFIRST - następca Kosmicznego Teleskopu Hubble'a
NASA pracuje nad nowym teleskopem kosmicznym. Wedle analizy przeprowadzonej przez zespół astronomów z Ohio State University, urządzenie WFIRST może wykryć ponad 1000 nowych planet. Szacuje się, że Kosmiczny Teleskop Hubble'a popracuje jeszcze do 2030 roku. Do tego czasu należy znaleźć jego następcę. WFIRST prawdopodobnie przejmie jego zadania.
Wideo: "Oumuamua - pierwszy posłaniec. Niezwykłe odkrycie naukowców"