Stary wirus powraca i oferuje nam iPady

Stary wirus powraca i oferuje nam iPady

Stary wirus powraca i oferuje nam iPady
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
18.04.2013 10:40, aktualizacja: 19.04.2013 10:17

Wirusy komputerowe, a właściwie ich twórcy, stają się coraz bardziej wyrafinowane. Skończyły się już czasy, kiedy wirus miał za zadanie wyrządzić nam tylko niewinnego psikusa

Wirusy komputerowe, a właściwie ich twórcy, stają się coraz bardziej wyrafinowani. Skończyły się już czasy, kiedy wirus miał za zadanie wyrządzić nam tylko niewinnego psikusa. Dzisiaj szkodliwe programy wykradają nasze dane i pieniądze. Na szczęście jesteśmy coraz lepiej wyedukowani w dziedzinie bezpieczeństwa i wiemy jak się chronić przez zagrożeniami w sieci. Niestety przestępcy zdają sobie z tego sprawę i coraz częściej sięgają po zagrania z pogranicza oszustwa i socjotechniki.

Z najnowszych badań zagrożeń, które czyhają na nas w internecie wynika, że do pierwszej dziesiątki najczęściej atakujących wirusów powrócił niemal zapomniany już szkodnik HTML/Fraud, wykradający dane internautów. Zagrożenie obiecuje m.in. możliwość wygrania jednego z produktów firmy Apple, w zamian za wypełnienie krótkiej ankiety. Uzupełnienie formularza nie jest jednak zgłoszeniem uczestnictwa w konkursie, a zgodą na aktywację usługi, która przesyła na wskazany numer telefonu wiadomości SMS o podwyższonej opłacie.

HTML/Fraud ukrywa się na zainfekowanych stronach internetowych, gdzie czyha na nieświadomych zagrożenia internautów. Wizyta użytkownika w zainfekowanym serwisie inicjuje wyświetlenie okna z informacją o możliwości wygrania jednego z najnowszych smartfonów lub tabletów. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wypełnienie formularza rejestracyjnego, w którym należy podać m.in. numer telefonu komórkowego.

- Uzupełnienie danych i postąpienie zgodnie z instrukcją może skończyć się dla internauty sporymi wydatkami. Odesłanie formularza skutkuje bowiem aktywacją usługi SMS premium, która będzie dostarczać nieostrożnemu użytkownikowi krótkie wiadomości tekstowe o podwyższonej opłacie - ostrzegają eksperci.

Jak ustrzec się wydatków na jakie może narazić HTML/Fraud? Przed skutkami działania tego zagrożenia chroni większość aplikacji antywirusowych. Warto zatem rozważyć ochronę komputera pakietem bezpieczeństwa, który w razie wykrycia próby połączenia z zainfekowaną witryną zablokuje do niej dostęp. Ostatecznie jednak najlepszym doradcą jest zdrowy rozsądek. Należy brać udział wyłącznie w tych konkursach, w których organizator jest powszechnie znany i udostępnia szczegółowy regulamin zabawy. W razie wątpliwości warto zrezygnować z udziału w konkursie lub ograniczyć liczbę przekazywanych danych do niezbędnego minimum.

Niestety HTML/Fraud to tylko jeden z przykładów zagrożeń, które w sprytny sposób wykradają nasze dane. Komputerowi przestępcy z każdym dniem coraz mniej przypominają komputerowych maniaków w okularach, wpatrzonych w monitor, schowany w ciemnym pokoju. Obecnie dużo bliżej im do kieszonkowców i ulicznych szarlatanów, skłaniających nas, abyśmy sami wyjawili im wszystko, co chcą wiedzieć. Korzystajmy więc z sieci rozsądnie - to naprawdę nie jest takie trudne.

Źródło: tech.wp.pl, ESET

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (191)