Ten wirus potrafi dezaktywować antywirusa i kasować pliki

Ten wirus potrafi dezaktywować antywirusa i kasować pliki

Ten wirus potrafi dezaktywować antywirusa i kasować pliki
Źródło zdjęć: © ESET
07.05.2010 15:41, aktualizacja: 07.05.2010 16:02

Firma Eset opublikowała raport, w którym wyszczególniła najczęściej infekujące zagrożenia kwietnia. W pierwszej dziesiątce oprócz znanego Confickera znalazł się Win32/Sality - zagrożenie, które po kilku latach uśpienia ponownie przypuściło atak na użytkowników sieci.

Laboratoria antywirusowe firmy Eset zwracają uwagę, że Win32/Sality jest zagrożeniem polimorficznym, tzn. takim, które z każdą kolejną wersją mutuje, tak aby zmylić programy antywirusowe i uchronić się przed wykryciem. Oszukać nie dają się rozwiązania firmy Eset, które chronią przed tym zagrożeniem. Win32/Sality po przedostaniu się do komputera użytkownika przeszukuje lokalne i sieciowe dyski w poszukiwaniu plików z rozszerzeniami EXE oraz SCR. Gdy takowe znajdzie infekuje je dodając do nich swój złośliwy kod. Win32/Sality dodaje w rejestrze wpis, dzięki któremu uruchamia się każdorazowo przy starcie systemu i dodatkowo dezaktywuje procesy powiązane z programami zabezpieczającymi system przed zagrożeniami, przez co aplikacje antywirusowe oraz firewallowe przestają zapewniać użytkownikowi należytą ochronę. Zagrożenie identyfikuje i usuwa z dysku pliki z rozszerzeniami VDB oraz AVC.

Obraz
© (fot. Eset)

Jednym z zauważalnych objawów infekcji Win32/Sality może być malejąca ilość wolnego miejsca na dysku twardym i spowolnienie pracy komputera. Wszystko z powodu przyrostu wagi zainfekowanych tym zagrożeniem plików. Niestety leczenie nie zawsze jest proste i przy rozległych infekcjach formatowanie zainfekowanego dysku może okazać się jedynym ratunkiem.

Wśród miejsc, w których Win32/Sality ukrywa się najczęściej wymieniają nośniki wymienne, załączniki poczty elektronicznej, witryny internetowe o wątpliwej reputacji oraz pliki udostępniane za pośrednictwem P2P. Specjaliści pytani o skuteczny sposób ochrony przed Win32/Sality przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa –. unikaj otwierania plików dodawanych do wiadomości pochodzących od nieznanych adresatów, wystrzegaj się podejrzanych stron internetowych i nielegalnych kopii programów, korzystaj w Windows z profilu użytkownika bez uprawnień administratora oraz dbaj o aktualizację systemu operacyjnego, programu antywirusowego oraz zapory osobistej.

Na szczycie kwietniowego raportu przygotowanego przez laboratoria antywirusowe firmy Eset, podobnie jak w ubiegłych miesiącach, znalazł się robak internetowy Conficker – doskonale znany większości internautów. Tuż za nim uplasowała się rodzina zagrożeń INF/Autorun infekujących pliki automatycznego startu nośników. Trzecią pozycję zajął Win32/Agent, który podstępnie wykrada informacje o użytkowniku zainfekowanej maszyny. Wśród dziesięciu najczęściej atakujących zagrożeń ubiegłego miesiąca Eset wymienia również zagrożenie Win32/Spy.Ursnif.A, działające w podobny do Win32/Agent sposób.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)