Wirus LilyJade atakuje Facebooka

Wirus LilyJade atakuje Facebooka

Wirus LilyJade atakuje Facebooka
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
31.05.2012 11:27, aktualizacja: 31.05.2012 12:58

Robak LilyJade, który rozprzestrzenia się przez Facebooka w przeglądarkach Internet Explorer, Firefox oraz Chrome

Obraz
© Reklama LilyJade na forum cyberprzestępczym (fot. Materiały prasowe)

Robak LilyJade powstał przy użyciu znajdującego się w fazie testów beta systemu Crossrider, który pozwala tworzyć zunifikowane wtyczki dla przeglądarek Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Google Chrome.

Jak wykryto robaka LilyJade?

Podczas monitorowania aktywności pewnego botnetu analitycy z Kaspersky Lab odkryli nietypowy moduł instalujący potencjalnie niebezpiecznie oprogramowanie na komputerach użytkowników. Nawiązywał on połączenie ze stroną internetową i instalował w folderze Program Files aplikację o nazwie “FACEBOOK LILY SYSTEM”.

LilyJade jest doskonałym przykładem nowoczesnych szkodliwych programów z klasy określanej jako Malware 2.0

Po analizie okazało się, że głównym zadaniem tego szkodliwego programu jest fałszowanie modułów reklamowych w serwisach Yahoo, YouTube, Bing/MSN, AOL, Google oraz Facebook w celu przenoszenia użytkowników zainfekowanych komputerów na cyberprzestępcze strony WWW. Ponadto, analitycy stwierdzili, że szkodliwa funkcja nowego robaka obejmuje mechanizm rozprzestrzeniania się, który działa za pośrednictwem Facebooka.

Rozprzestrzenianie

Robak LilyJade rozprzestrzenia się przez publikowanie wiadomości spamowych ze zhakowanych kont. Odsyłacze w wiadomościach spamowych prowadzą do zainfekowanych stron, na których ukryte funkcje przekierowują użytkowników do zestawu szkodliwych programów o nazwie NuclearPack. W skład tego zestawu wchodzi instalator robaka LilyJade, jak również wtyczki dla przeglądarek.

Po krótkiej analizie serwera kontrolowanego przez cyberprzestępców analitykom z Kaspersky Lab udało się trafić na ofertę sprzedaży tego szkodliwego programu na jednym z forów cyberprzestępczych. Oprogramowanie LilyJade zostało wystawione na sprzedaż za 100. dolarów amerykańskich. Dodatkowe 500 dolarów trzeba było zapłacić za instalator źródłowy, który pozwala nabywcy wprowadzić własne modyfikacje.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)