Samoczynnie regenerujące się ekrany smartfonów to już nie fikcja

Samoczynnie regenerujące się ekrany smartfonów to już nie fikcja

Samoczynnie regenerujące się ekrany smartfonów to już nie fikcja
Źródło zdjęć: © chip.pl
06.07.2015 15:56, aktualizacja: 06.07.2015 17:10

Nieodpowiedni chwyt, wilgotne ręce, ciekawskie dziecko czy chwila nieuwagi - to wystarczy, by smartfon wyślizgnął się z rąk i upadł na ziemię. O ile rysy na obudowie kosztują nas tylko gorsze wrażenia wizualne, tak pęknięty ekran to już znacznie poważniejszy kłopot, który wiąże się z wizytą w serwisie.

Już za kilka lat opisany wyżej problem odejdzie w niepamięć - wszystko za sprawą nowej technologii, która sprawi, że ekrany urządzeń mobilnych będą się automatycznie regenerować. Opracowana przez naukowców z University of Bristol metoda została w domyśle przygotowana dla przemysłu lotniczego - konkretniej dla skrzydeł samolotów. Szybko jednak okazało się, że jej potencjał można śmiało wykorzystać także w innej branży - technologicznej.

Kluczem do samonaprawiających się ekranów jest materiał wykonany z mieszanki substancji opartych na węglu. Konstrukcja ekranu w skali makro ma przypominać miliony niewielkich sfer, które będą wydzielać płyn, gdy połączenie między nimi zostanie zerwane na skutek uszkodzenia. Gdy płyn przemieści się do powstałych szczelin, reakcja chemiczna spowoduje jego krzepnięcie, tworząc twardy, prawie niewidoczny wypełniacz.

Naukowcy przyznają, że inspirację czerpali prosto z natury: - Nie jesteśmy stworzeni do bycia niezniszczalnymi. Gdyby miało tak być, posiadalibyśmy skórę grubą jak u nosorożca. Zamiast niej jednak mamy system regeneracyjny. Gdy się zranimy to krwawimy, tworzą się strupy, a po pewnym czasie skóra ulega regeneracji. Podobnym rodzajem funkcji chcemy obdarzyć materiał syntetyczny.

W niektórych testach udało się osiągnąć 100% wypełnienia, jednak naukowcy przewidują, że pierwsze konstrukcje z automatycznie regenerującym się materiałem zobaczymy w sprzedaży nie wcześniej niż za 5-10 lat.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Poradnik: Ujarzmiony chaos danych

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)