Nie chcemy nowych słuchawek? Rynek smartfonów zwalnia

Nie chcemy nowych słuchawek? Rynek smartfonów zwalnia
Źródło zdjęć: © Fotolia / Oleksiy Mark

07.12.2015 11:00, aktual.: 07.12.2015 14:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według analiz biura analitycznego IDC, bieżący rok będzie pierwszym, w którym wzrost procentowy rynku telefonów komórkowych określi się jedną cyfrą, co przełoży się na „raptem” 1,43 miliarda urządzeń wprowadzonych na rynek.

Zdaniem IDC w tym roku zostanie ostatecznie wprowadzonych mniej telefonów, niż przewidywano. Szczególnie „rozczarowujące” rynki to Azja wschodnia (wyłączając Japonię), Ameryka Środkowa i Europa zachodnia. Przyczyną spowolnienia jest też mniejszy popyt (i podaż) na telefony z Windows i z innymi systemami niż Android i iOS. Problemem jest też spowolniony rozwój gospodarczy Chin.

Największy wzrost mają odnotować Środkowy Wschód i Afryka (o 5. proc.), wyprzedzając wiodące do tej pory Indie i Indonezję. Zdaniem IDC, nadal dla całego rynku kluczowe będą tanie telefony dla krajów rozwijających się.

IDC prognozuje, że liderem na rynku pozostanie Android, a na znaczeniu zyskają firmy Cyanogen i Xiaomi. iOS ma dalej kontrolować około 14 proc. rynku, a Windows go… tracić. Co w przypadku tego systemu przekłada się na ponowne trafienie na margines z winy, jak twierdzi IDC, braku zainteresowania systemem przez innych producentów telefonów niż Microsoft.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: HTC HD2 wiecznie żywy!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)