Sztuczna inteligencja zastępuje ekrany smartfonów

Użytkownicy smartfonów deklarują w badaniach Ericsson, że oczekują urządzeń o większych ekranach i jednocześnie o dłuższym działaniu baterii. Rozwiązaniem może być inteligentny asystent, który zniweluje potrzebę korzystania z ekranu dotykowego smartfona lub tabletu.

Sztuczna inteligencja zastępuje ekrany smartfonów
Źródło zdjęć: © Luke Wroblewski / CC

Według badaczy Ericsson ConsumerLab, 85 procent użytkowników smartfonów deklaruje, że inteligentna elektronika noszona (ang. wearables) stanie się powszechna w ciągu najbliższych pięciu lat. Połowa respondentów wierzy, że będzie mogło komunikować się z domowymi urządzeniami w ten sam sposób jak z drugą osobą. Taki sposób interakcji z przedmiotami i otoczeniem mógłby być możliwy przy wykorzystaniu interfejsów sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja umożliwi interakcję z przedmiotami bez konieczności wykorzystania do tego celu wyświetlacza smartfona.

Pytani konsumenci wierzą, że sztuczna inteligencja przejmie pełną odpowiedzialność za wiele codziennych aktywności, m.in. wyszukiwanie informacji w internecie czy porady podczas podróży. Powyższe czynności już teraz w dużym stopniu wykonywane mogą być przez obecne w smartfonach interfejsy sztucznej inteligencji. Zauważalna jest jednak chęć wykorzystania SI do bardziej zaawansowanych zastosowań. Przykładowo 44 procent respondentów uważa, że dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie jej w roli nauczyciela.

Czas ekranów rozpoczął się w latach 50. XX wieku, w momencie, w którym telewizja trafiła do masowego odbiorcy. Liczba wyświetlaczy w statystycznym gospodarstwie domowym zwiększała się wraz z wejściem na rynek komputerów osobistych i (kilka lat temu) smartfonów i tabletów. W 2011 roku sprzedaż smartfonów i tabletów przewyższyła sprzedaż komputerów osobistych.

Badanie przeprowadzone przez Ericsson ConsumerLab w tym samym roku wykazało, że użytkownicy smartfonów mieszkający w Nowym Jorku i Paryżu w ciągu dnia spędzają więcej czasu przez ekranami swoich urządzeń niż wykonując inne czynności. Ciągle korzystanie z urządzenia trzymanego w dłoni często nie jest praktyczne. Po 60 latach dominacji, ekrany mogą już niedługo odejść w niepamięć - połowa użytkowników smartfonów uważa, że czas popularności tych urządzeń przeminie w ciągu najbliższych pięciu lat.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Filmy 4K Ultra HD na Blu-Ray nie będą drogie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)