Zmiany na liście topowych producentów smartfonów

Zmiany na liście topowych producentów smartfonów

Zmiany na liście topowych producentów smartfonów
Źródło zdjęć: © Fotolia / Oleksiy Mark
29.04.2016 15:35, aktualizacja: 02.05.2016 14:07

Najnowszy raport IDC prezentuje wyniki sprzedaży smartfonów za pierwszy kwartał br. O ile Samsung, Apple i Huawei twardo stoją na szczycie tabeli od dawna, tak Lenovo i Xiaomi dość nieoczekiwanie utraciły pozycję liderów.

Obraz
© (fot. Fotolia)

Niskie ceny (poniżej 20. dolarów) i wydajne specyfikacje smartfonów Lenovo i Xiaomi pozwalały przez dłuższy czas utrzymywać producentom wysoką pozycję na liście. Trend się jednak zaczął odwracać. Według IDC chiński rynek smartfonów jest już na tyle nasycony, że konsumenci poszukują nie tyle najtańszych słuchawek, co bardziej wyrafinowanych. Dlatego w ostatnim kwartale aż o 153 proc. w przypadku OPPO i o 123 proc. w przypadku Vivo podskoczyła sprzedaż smartfonów oscylujących w granicach 250 dolarów. I to właśnie ci producenci zepchnęli Lenovo i Xiaomi poza pierwszą piątkę.

Warto jednak zauważyć, że Apple, choć ciągle drugi na liście, także zaliczył dużo gorszą sprzedaż swoich iPhone'ów w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym (-16,3 proc). Odbiło się to bardzo mocno na wynikach giganta z Cupertino. W porównaniu z poprzednim rokiem przychody Apple zmalały z 5. miliardów dolarów do 50,6 miliarda. Co za tym idzie - zyski firmy również poleciały w dół: z 13,6 miliarda dolarów do 10,5 miliarda. Obok spadku sprzedaży telefonów, firma zanotowała także spadki w innych kategoriach - sprzedano o 19 proc. mniej iPadów i o 12 proc. mniej komputerów Mac.

Oto aktualna lista najlepiej sprzedających się marek telefonów:

Obraz
© (fot. WP)

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Nowy przepis w sprawie smartfonów

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)