Samba pozna sekrety Windows

Samba pozna sekrety Windows

Samba pozna sekrety Windows
Źródło zdjęć: © samba
21.12.2007 11:00, aktualizacja: 21.12.2007 14:32

Twórcy open-source'owego oprogramowania Samba zawarli porozumienie z Microsoftem. Przewiduje ono, że koncern udostępni im nieujawnione wcześniej informacje o szczegółach systemu Windows - pozwoli to deweloperom Samby na lepsze przygotowanie ich produktu do współpracy z systemami Microsoftu.

Microsoft został zobowiązany do udostępniania takich informacji przez Komisję Europejską, która w 2004 r. uznała, że koncern ma obowiązek przedstawiać firmom tworzącym rozwiązania "współpracujące" z produktami Microsoftu dane niezbędne do zapewnienia kompatybilności. Ostateczną apelację w tej sprawie koncern przegrał we wrześniu bieżącego roku.

Zawarta właśnie umowa została podpisana przez Microsoft oraz organizację nonprofit Protocol Freedom Information Foundation ( PFIF ), która negocjowała porozumienie w imieniu twórców Samby ( stanowią oni niesformalizowaną grupę programistów, nie mogą więc być stroną w oficjalnej umowie ). Przewiduje ona, że PFIF zapłaci Microsoftowi jednorazowo 10 tys. euro - w zamian koncern udostępni wszelkie dokumenty przydatne twórcom Samby. Umowa zawiera kilka zastrzeżeń - przedstawiciele Samby zobowiązali się m.in. do tego, że nie ujawnią osobom trzecim informacji, które uzyskają w ramach porozumienia i że nie będą udostępniali nikomu otrzymanej od koncernu dokumentacji.

Umowa ta jest ważna również dlatego, że koncern musi ujawnić twórcom Samby wszelkie patenty, które dotyczą technologii ujętych w porozumieniu ( ułatwi im to tworzenie oprogramowania - będą bowiem mogli uniknąć naruszenia własności intelektualnej koncernu ).

_ "Oni po prostu dają nam całą dokumentację, której potrzebujemy by wszystko działało tak, jak powinno. Wygląda na to, że teraz już nie będziemy mieli żadnych wymówek, gdyby coś zawodziło - w razie problemów nie możemy powiedzieć, że coś nie działa, bo nie mamy wszystkich niezbędnych informacji" _ - mówi Jeremy Allison, współautor Samby.

Samba to open-source'we, darmowe oprogramowanie, umożliwiającego obsługę zasobów sieciowych Windows ( m.in. wymianę plików, dostęp do drukarek ) w systemach alternatywnych ( Linux/Unix ). Aby działało ono poprawnie, jego twórcy muszą wiedzieć, jak działa sieć w Windows - jednak Microsoft do tej pory nie udostępniał takich informacji. Autorzy Samby radzili sobie analizując ruch sieciowy w Windows i stosując tzw. inżynierię wsteczną ( reverse-engineering ) - jednak metoda ta jest w wielu krajach nielegalna. Zawarcie porozumienia z Microsoftem z pewnością ułatwi im pracę.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)