Chińczycy ujawniają sekrety Microsoftu

Chińczycy ujawniają sekrety Microsoftu
Źródło zdjęć: © chip.pl

16.06.2014 14:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już od dawna było wiadomo, że Microsoft jest właścicielem wielu praw patentowych do rozwiązań technologicznych wykorzystywanych w smartfonach z systemem Android. Poza kilkoma wyjątkami nie było jednak wiadomo, o jakie patenty chodzi.

Te wyjątki to patenty, które były przedmiotem sporów sądowych pomiędzy Microsoftem i producentami urządzeń z systemem Android, dotyczące najczęściej kwestii opłat licencyjnych. A jest o co walczyć, bo jak obliczają analitycy, co roku Microsoft otrzymuje tylko z tytułu praw patentowych dotyczących Androida od miliarda do nawet dwóch miliardów dolarów. W zeszłym roku Microsoft przyznał, że około 50 procent urządzeń z Androidem zawierało rozwiązania technologiczne chronione jego patentami, w tym roku oblicza się, że takich urządzeń ma być nawet 70 procent.

Chiński rząd zdecydował się na przeprowadzenie dokładnego śledztwa antymonopolowego w momencie, gdy Microsoft ogłosił przejęcie firmy Nokia. Chińczycy obawiali się, że jeszcze większa liczba patentów, jaka znajdzie się w posiadaniu amerykańskiego potentata, uczyni jego jego działania licencyjne jeszcze bardziej agresywnymi. W końcu jednak doszło do ugody między Chinami i Microsoftem, co ten ostatni z dumą ogłosił na swoim blogu. Wśród kilku sformułowań w tym wpisie warto zwrócić uwagę na jedno:_ Chińskie Ministerwstwo Handlu w toku przeprowadzonego śledztwa stwierdziło, że Microsoft jest posiadaczem około 200 patentów, które są konieczne do zbudowania smartfona z systemem Android). _

Oprócz tego, że Microsoft przyznaje się do tych około 200 patentów na swoim oficjalnym blogu, warto wspomnieć o jeszcze jednym bocznym wątku całej sprawy. Microsoft - w ramach prowadzenia "transparentnej polityki patentowej", wymuszonej przez Kongres USA - sam ogłosił listę wszystkich posiadanych patentów (ponad 40 000). Możemy ją ściągnąć lub przeglądać online pod tym linkiem.

A jednak krok chińskiego rządu to coś znacznie więcej - nowy stopień otwartości i przejrzystości, wymuszony w gruncie rzeczy na Microsofcie. Są to dwie listy dokładnie opisanych i ponumerowanych patentów, które - zdaniem chińskiego rządu - zawierają wyłącznie patenty związane z systemem Android. Dłuższa lista (do ściągnięcia tutaj, format docx) zawiera 310 pozycji, natomiast jej krótsza wersja (do ściągnięcia tutaj, format docx) ze 100 patentami, zawiera tylko część pozycji, na których szczególnie skupiła się uwaga chińskich urzędzników.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)