Roboty, które pomogą chorym i niepełnosprawnym

Roboty, które pomogą chorym i niepełnosprawnym

Roboty, które pomogą chorym i niepełnosprawnym
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta
28.09.2011 14:33, aktualizacja: 28.09.2011 14:52

Panasonic poinformował o opracowaniu robota ułatwiającego komunikowanie się, o nazwie HOSPI-Rimo, oraz nowych modeli swoich rozwiązań Hair-Washing Robot i RoboticBed

Panasonic poinformował o opracowaniu robota ułatwiającego komunikowanie się, o nazwie HOSPI-Rimo, oraz nowych modeli swoich rozwiązań Hair-Washing Robot i RoboticBed. Zadaniem tych robotów jest wspieranie osób, które wymagają pomocy, aby móc bezpiecznie i wygodnie żyć. Firma zaprezentuje prototypy tych trzech robotów na 38. międzynarodowej wystawie urządzeń do opieki domowej i rehabilitacji (Home Care & Rehabilitation Exhibition - H.C.R.2011), która odbędzie się w dniach od 5 do 7 października 2011 r. w centrum Tokyo Big Site.

HOSPI-Rimo działa jako pośrednik, który umożliwia osobom leżącym w szpitalnym łóżku lub mającym ograniczoną zdolność ruchową łatwe komunikowanie się z innymi ludźmi, na przykład z lekarzem lub mieszkającymi daleko znajomymi, tak jakby to była bezpośrednia rozmowa. Panasonic opracował już wcześniej robota HOSPI, który automatycznie podaje leki. Jest on używany m.in. japońskich w szpitalach. Jeżeli zostało określone miejsce w pobliżu osoby docelowej, robot może automatycznie udać się w to miejsce rozpoznając otaczające środowisko i omijając przeszkody na trasie. Może również być sterowany zdalnie.

Nowy Hair-Washing Robot może automatycznie wykonywać kompletne mycie włosów, od zmoczenia, przez umycie szamponem i opłukanie, po zabiegi pielęgnacyjne i wysuszenie. Zaprezentowany na tej samej wystawie w zeszłym roku pierwszy model spotkał się z ogromnym zainteresowaniem - wskazywano także na potrzebę wprowadzenia dodatkowych funkcji i komercjalizacji. Nowy model jest wyposażony w ramiona myjące z większą liczbą palców i udoskonalone rozwiązania mechaniczne, co poprawia komfort użytkowników. 24 palce robota delikatnie myją głowę wykorzystując zaawansowaną technologię trójwymiarowej kontroli nacisku. Za pomocą zaawansowanego interfejsu z ekranem dotykowym użytkownik może określić obszar, który ma być umyty, ucisk przy masażu oraz sposób mycia.

Obraz
© (fot. zdjęcie producenta)

Urządzenie RoboticBed to elektryczne łóżko, które można przekształcać w wózek inwalidzki i odwrotnie, również wywołało duże zainteresowanie, gdy zostało pokazane po raz pierwszy na H.C.R. 2009. Od tego czasu Panasonic stale wprowadzał udoskonalenia, uwzględniając uwagi opiekunów i pacjentów, a także znajdując rozwiązania problemów praktycznych i dotyczących bezpieczeństwa. Łatwy w obsłudze interfejs RoboticBed umożliwia szybkie nauczenie się sterowania łóżkiem, w tym przełączania i wybierania trybu pracy, przywracania/separacji oraz poruszania się w różnych kierunkach. Nowa funkcja wspomaganego przechylania wózka inwalidzkiego ułatwia rozłożenie nacisku ciała bez poślizgu w przypadku długotrwałego siedzenia na wózku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)