NASA: inteligentne rękawice pomogą kontrolować drony na Księżycu i Marsie [Zobacz wideo]

Rękawice zaprojektowane w ramach projektu NASA Haughton-Mars (HMP), pozwalają na bezprzewodowe sterowanie robotami - w tym dronami – za pomocą gestów. Czy szykuje się przełom w eksploracji kosmosu?

NASA: inteligentne rękawice pomogą kontrolować drony na Księżycu i Marsie [Zobacz wideo]
Źródło zdjęć: © Youtube.com | Pascal Lee
Karolina Modzelewska

Prototyp rękawic przeszedł pierwsze pozytywne testy. Ich wyniki dowodzą, że nowe urządzenie już wkrótce pomoże odkrywać kolejne tajemnice Księżyca, Marsa i innych planet.

Uzupełnienie nowych kombinezonów

W październiku National Aeronautics and Space Administration zaprezentowała nowe kombinezony dla astronautów. Skafandry Artemis Generation zostały zaprojektowane tak, aby zwiększać wygodę i bezpieczeństwo przebywających w przestrzeni kosmicznej.

Jak zauważył instytut SETI, kombinezony dla astronautów najprawdopodobniej pozostaną niewygodne. Wciąż będą ograniczać ruchy i precyzję wykonywanych zadań. Rozwiązaniem istniejących problemów mają być specjalne rękawice.

Zdaniem Pascal'a Lee, planetologa z SETI, dzięki kombinezonom wyposażonym w rękawice "astronauci mogliby z łatwością kontrolować szereg robotów, dzięki czemu operacje naukowe i eksploracyjne na Księżycu, Marsie i w innych miejscach byłyby bardziej skuteczne i produktywne".

Pomysł na rękawicę

Startup Ntention, prowadzony przez studentów Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii, opracował urządzenie w ramach projektu Haughton-Mars (HMP).

- Naszą filozofią jest tworzenie technologii, która sprawi, że interfejs człowiek-maszyna będzie intuicyjny i bezproblemowy – powiedział Moina Medboe Tamuly, jeden z twórców rękawic.

Pomysłem studentów zainteresowała się NASA. Inteligentna rękawica została zintegrowana z istniejącym skafandrem kosmicznym Collins Aerospace. Przeszła szereg testów terenowych, obejmujących m.in. obsługę dronów.

Drony w eksploracji kosmosu

Zastosowanie dronów w trakcie badania Marsa czy Księżyca znacznie ułatwi pracę astronautów. Dzięki nim można pobrać próbki znajdujące się w dużej odległości lub zwiększyć efektywność akcji poszukiwawczo-ratowniczych.

Inne zastosowania dronów obejmują pomiary, mapowanie, rozpoznawanie i sprawdzanie niedostępnych miejsc na obcych planetach.

wiadomościdronykosmos

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)