Volvo chce opracować roboty, które pomogą wynosić śmieci

Volvo chce opracować roboty, które pomogą wynosić śmieci
17.09.2015 10:43
Volvo chce opracować roboty, które pomogą wynosić śmieci
Źródło zdjęć: © giznet.pl

Kilka lat temu w kinach zadebiutował film Wall-E, którego głównym bohaterem był sympatyczny robot sprzątający. Jeśli plany, którymi chwali się dziś Volvo, zostaną zrealizowane, podobne roboty mogą pojawić się już wiosną przyszłego roku.

We współpracy z kilkoma ośrodkami naukowymi, oraz jedną firmą zajmującą się wywozem odpadów, szwedzka firma chciałaby bowiem stworzyć roboty zajmujące się wynoszeniem śmieci. Według planów Volvo, roboty stworzone w ramach projektu ROAR (Robot-based Autonomous Refuse handling) miałyby zajmować się wynoszeniem koszy na śmieci i opróżnianiem ich zawartości do śmieciarki. Miałyby one poruszać się na kółkach i mieć manipulatory pozwalające im podnosić zbiorcze kosze na śmieci. Wszystko to oczywiście autonomicznie, choć pod nadzorem kierowcy pojazdu.

Wraz z Volvo projekt realizują naukowcy ze szwedzkich uczelni, z Uniwersytetu Technologicznego Chalmers, którzy zajmują się opracowaniem oprogramowania oraz z Uniwersytetu Mälardalen, których zadaniem jest opracowanie samych robotów. Za opracowanie systemu komunikacji pomiędzy autonomicznymi robotami a śmieciarką odpowiada zespół pracujący na amerykańskim Penn State University, natomiast Renova, firma zajmująca się utylizacją odpadów, będzie testowała rozwiązanie w praktyce. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwsze testy rozpocząć się mają wiosną przyszłego roku.

Zobacz także: Naukowcy z Wrocławia skonstruowali kleszczołapa

Polecamy na stronach Giznet.pl: Facebook wprowadzi przycisk "Nie lubię"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)