Miejsce, w którym roboty przegrały z ludźmi

Miejsce, w którym roboty przegrały z ludźmi

Miejsce, w którym roboty przegrały z ludźmi
Źródło zdjęć: © chip.pl
29.02.2016 08:24, aktualizacja: 16.09.2016 15:51

Postępująca robotyzacja branży samochodowej to fakt, z którym nie da się dyskutować. Ale pojawiają się czasami ciekawe wyjątki.

Proste fakty są następujące: jak przewiduje Międzynarodowa Federacja Robotyki (IFR) w 2018 roku na rynek trafi około 1,3 miliona robotów przemysłowych, a już w latach 2013-2014 roczny wzrost na tym rynku sięgał 43 procent. Robotów w fabrykach potrzebnych jest coraz więcej, a ludzi - coraz mniej. W ogromnym stopniu dotyczy to między innymi branży motoryzacyjnej, w której z jednej strony mamy do czynienia z coraz bardziej zaawansowanymi technologicznie, wymagającymi niezwykłej precyzji montażu konstrukcjami, a z drugiej - ze skróceniem cyklu produkcyjnego i "życia" poszczególnych modeli. Ludzie generalnie przegrywają na tym polu rywalizację z robotami - i to przegrywają sromotnie.

Mimo to warto odnotować ciekawe zjawisko, które ma miejsce w fabryce Mercedesa w Sindelfingen (Niemcy), w której na części linii montażowych nie tylko nadal pracują ludzie, ale nawet roboty są przez nich zastępowane. Głównie chodzi jednak o kwestie wykończeniowe najdroższych i najbardziej zaawansowanych modeli, takich jak klasa S (łącznie z modelem Mercedes-Maybach) czy GT.

Jak tłumaczą inżynierowie Mercedesa, liczba oferowanych opcji i wariantów wykończeniowych w najwyższych modelach jest tak duża, że roboty sobie z tym po prostu nie radzą. Oczywiście możliwe byłoby ich wykorzystywanie i częste przeprogramowywanie, ale z prostych wyliczeń wyszło, że taniej będzie jednak zatrudnić ludzi. Nie ma tu zatem mowy o jakimś altruizmie Mercedesa czy podlizywaniu się snobizmowi przyszłych klientów ("Wie pan, to ręczna robota"), ale o czystym rachunku finansowym. W pewnych partiach procesu produkcyjnego bardziej opłaca się zatrudnić ludzi, więc tak się właśnie dzieje - Mercedes planuje nawet dalsze zwiększanie zatrudnienia. Ale nie łudźmy się - i tak większość prac produkcyjnych nawet w przypadku najbardziej zaawansowanych modeli wykonują roboty.

ag

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Gogle oczekuje większych dysków twardych

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)