Gry i ćwiczenia, które mają trenować umysł, nie działają
Jeśli trenujesz swoją pamięć i spostrzegawczość na popularnych grach logicznych to mamy dla ciebie złą wiadomość. Nie ma dowodów na to, że sobie pomagasz. Najnowsze badania pokazały, że nic nie wskazuje na to, aby gry te miały wymierne skutki. Jedyne w czym stajemy się lepsi dzięki tzw „brain training games” to jedynie same gry.
W 201. roku dwie grupy naukowców zbadały wpływ gier ćwiczących umysł na pamięć i zdolności poznawcze. Wyniki ich prac były odmienne. Grupa z George Mason University doszła do wniosku, że tego rodzaju "rozrywki" nie mają pozytywnego wpływu na nasze zdolności. Druga grupa,w której skład weszło 133 naukowców z całego świata uznała, że ćwiczenie umysłu w grach może pozytywnie wpływać np. na zdolność zapamiętywania. Najnowsze badanie pod przewodnictwem Daniela J. Simonsa z Uniwersytetu w Ilinois zajęło się nie samymi grami, a weryfikacją poprzednich badań. Naukowcy doszli do wniosku, że nie ma dowodów na to, że gry pozytywnie wpływają na spostrzegawczość, osiągnięcia naukowe czy poprawę pamięci.
Firmy, które zajmują się produkcją i sprzedażą gier i programów, które mają służyć do treningu umysłu twierdzą, że mogą one pomóc w walce z takimi schorzeniami jak choroba Alzheimera czy demencja. Teraz okazało się, że nie mają do tego podstaw. Dla firmy Lumor Labs, twórcy programu Luminosity, było to wyjątkowo bolesne. Federalna Komisja Handlu ukarała firmę grzywną w wysokości 2 mln dolarów za fałszywą reklamę właśnie w związku z zapewnieniami, że ich oprogramowanie pomaga w walce z medycznymi schorzeniami.
Badania dowodzą, że trenując np. zapamiętywanie cyfr czy rozwiązywanie łamigłówek ćwiczymy tylko te zdolności i nie ma to wpływu na inne obszary naszego umysłu.
Za ExtremeTech
_ BB _