Rakieta ze sztuczną inteligencją

Rakieta ze sztuczną inteligencją

Rakieta ze sztuczną inteligencją
Źródło zdjęć: © JAXA
23.03.2011 13:53, aktualizacja: 23.03.2011 15:41

Epsilon - to nazwa nowej rakiety, nad którą pracują japońscy inżynierowie. Rakieta ma zostać wyposażona w oprogramowanie oparte na algorytmach sztucznej inteligencji, co pozwoli na automatyczne diagnozowanie usterek czy odchyleń od zadanych wartości. Dzięki temu wynoszenie satelitów lub astronautów na orbitę stanie się tańsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze

Jak donosi popularnonaukowy portal popsci.com, większość maszyn operujących w kosmosie posiada zaimplementowane rozwiązania tzw. sztucznej inteligencji. Pozwalają one korygować kurs promów kosmicznych, przechodzić w stan awaryjny, gdy wydarzy się coś niespodziewanego albo decydować jakie obiekty poddać badaniom, jak ma to miejsce w przypadku pojazdu Opportunity Mars, który NASA wyposażyła w zeszłym roku w zaawansowane oprogramowanie.

Obraz
© Rakieta Epsilon (fot. JAXA)

Jednak w przypadku rakiet, które wynoszą obiekty na orbitę okołoziemską, technika od kilkudziesięciu lat stoi właściwie w miejscu. Systemy sterowania pozwalają jedynie na informowanie o wystąpieniu awarii, ale w żaden sposób na nią nie reagują - konieczna jest interwencja obsługi technicznej. Japońska agencja kosmiczna JAXA postanowiła to zmienić i zaprojektować nowy model rakiet.

Dołącz do nas na Facebook'u!

Epsilon to trójczłonowa rakieta, której oprogramowanie pozwoli na wykrycie miejsca, w którym wystąpiła usterka, a w niektórych przypadkach na jej automatyczne naprawienie. Możliwe stanie się chociażby sterowanie ciągiem silników - dzięki temu odchylenie od zadanego kursu rakiety zostanie wykryte na wczesnym etapie i systemy sterowania będą mogły automatycznie skorygować ciąg, zapobiegając zmianie kursu. Loty kosmiczne staną się więc bezpieczniejsze, a jak podaje JAXA, dzięki automatyzacji również o około 2. proc. tańsze.

Źródło: popsci.com

GB/SW

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)