Google kupuje DeepMind, startup zajmujący się sztuczną inteligencją

Google kupuje DeepMind, startup zajmujący się sztuczną inteligencją

Google kupuje DeepMind, startup zajmujący się sztuczną inteligencją
Źródło zdjęć: © Giznet.pl
29.01.2014 10:00

Google wpadło w szał zakupów i nic nie wskazuje na to, by miał się on szybko zakończyć. Mountain View potwierdziło, że za około 400 milionów dolarów zamierza kupić firmę DeepMind, która zajmuje się pracami nad sztuczną inteligencją.

DeepMind, które założone zostało przez neurobiologa Demisa Hasabisa, Mustafę Sulejmana oraz wynalazcę Snane’a Legga, nie jest może najbardziej znaną firmą technologiczną, ale jeśli chodzi o badania nad sztuczną inteligencją jest graczem, który od jakiegoś czasu konkurował o pracowników z takimi firmami jak Facebook, Baidu czy właśnie Google. DeepMind zatrudnia obecnie co najmniej 5. osób, a do czasu przejęcia planowało wydać na badania około 50 milionów dolarów.

Dwa lata temu profesor Larry Wasserman z Carnegie Mellon tak opisywał DeepMind:

- _ Starają się zbudować system, który myśli. Takie zresztą były początkowe założenia sztucznej inteligencji. Według Shane’a _ [Legga] _ w ostatnim czasie nastąpił znaczący postęp w neurobiologii oraz w dziedzinie systemów uczących się, a ich celem jest połączenie tych dwóch rzeczy. Wydawało mi się, że to szaleństwo, dopóki nie pokazał mi listy znanych miliarderów, którzy w to zainwestowali. _

Ponieważ firmę przejmuje Google, można założyć, że DeepMind ma już pewne sukcesy w tej dziedzinie, które będą teraz pod pieczą giganta. Kupno DeepMind na pewno przyczyni się do umocnienia pozycji Google w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją. A konkurencja nie próżnuje –. nad własnym AI pracuje Microsoft, zagadnieniem interesuje się Facebook, a IBM od lat rozwija swojego Watsona.

Polecamy w serwisie Giznet.pl: Obama zapowiedział reformę NSA

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)