Trwa ładowanie...
dq1h5it

NASA

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

NASA to amerykańska agencja kosmiczna, której zadaniem jest badanie i planowanie eksploracji przestrzeni kosmicznej.

NASA – charakterystyka

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, czyli NASA powstała w 1958 roku w odpowiedzi na wystrzelenie na orbitę pierwszego sztucznego satelity, jakim był radziecki Sputnik 1. Kongres amerykański, w celu niedopuszczenia do dominacji Związku Radzieckiego w dziedzinie technologii astronomicznej, zwrócił się do ówczesnego prezydenta, Dwighta D. Eisenhowera, o stworzenie organizacji, która podjęłaby się prowadzenia badań nad kosmosem. NASA ma status niezależnej organizacji naukowej, która podlega bezpośrednio prezydentowi Stanów Zjednoczonych.

Celem NASA jest planowanie narodowego programu lotów kosmicznych oraz badań nad przestrzenią kosmiczną. Organizacja ma utorować drogę przyszłym pokoleniom, które według założeń z powodzeniem będą eksplorować kosmos i rozwijać osiągnięcia z dziedziny astronautyki.

NASA – siedziba

Siedzibą NASA jest kompleks badawczy usytuowany w Waszyngtonie. Posiada także szereg laboratoriów i ośrodków w innych częściach kraju, między innymi NASA Shared Service w stanie Missisipi, Centrum Badania Lotu imienia Neila A. Armstronga w Kalifornii czy Centrum Badawcze imienia Johna H. Glenna w Ohio. Łącznie NASA działa w 14 ośrodkach badawczych na terenie Stanów Zjednoczonych.

NASA — struktura

NASA podlega bezpośredniemu nadzorowi prezydenta Stanów Zjednoczonych. W 1977 roku powstała specjalna grupa doradcza, NASA Advisory Council, której zadaniem jest pomaganie administratorowi organizacji w oszacowywaniu bezpieczeństwa i zagrożeń planowanych misji.

Na czele NASA stoi administrator, który automatycznie jest również doradcą przy prezydencie do spraw badań kosmicznych. Jego zadaniem jest prowadzenie polityki NASA tak, aby wypełnić Wizję Eksploracji Kosmosu, program ustanowiony w 2004 roku przez ówczesnego prezydenta George'a W. Busha. Drugą najważniejszą osobą w organizacji jest zastępca administratora, który jest jednocześnie reprezentantem NASA przed Kongresem, Biurem Wykonawczym Prezydenta, przewodniczącymi organizacji federalnych czy organizacjami międzynarodowymi.

NASA – misje kosmiczne

NASA zorganizowało szereg załogowych i bezzałogowych misji kosmicznych. Spośród tych pierwszych wymienić należy program Mercury, który jako pierwszy wyniósł człowieka na orbitę, program Gemini mający na celu opracowanie technik poruszania się w przestrzeni kosmicznej oraz szeroki program Apollo, podczas którego doszło do pierwszego lądowania człowieka na Księżycu.

Poza tym NASA zrealizowała misję Sojuz-Apollo polegającą na połączeniu z radzieckim Sojuzem na orbicie. Z Rosją współpracowała także podczas programu Shuttle-Mir, wysyłając na stację Mir kilka wahadłowców. Innymi misjami był trwający 39 lat program Space Transportation System
oraz wyniesienie na orbitę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Bezzałogowe misje NASA to między innymi te, które badały Księżyc (Ranger, Surveyor, Lunar Prospector itp.), Merkurego (Mariner 10, MESSENGER), Wenus (Mariner 2, 5 i 10, Pioneer Venus, Magellan), Marsa (Mars Polar Lander, Lądownik Phoenix, Viking 1 i 2 itd.), Jowisz (Pioneer 10 i 11, Juno, New Horizons itd.).

NASA zorganizowało również bezzałogowe misje wielozadaniowe. Dla przykładu sonda Voyager 1 miała za zadanie zbadać Jowisz i Saturn, a jej druga edycja również Neptun i Uran. Sonda New Horizons natomiast miała minąć Jowisz i Pluton korzystając z ich sił grawitacyjnych, a następnie eksplorować pas Kuipera. Obserwacją komet i planetoid zajmowały się wysłane przez NASA sondy Dawn, Stardust czy Deep Impact.

Przy współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną NASA wysłała także misje obserwacji Słońca: SOHO i Ulysses, samodzielnie natomiast STEREO, Solar Dynamics Observatory oraz Solar Maximum Mission.

NASA – tajemnice

Wraz z rozpoczęciem eksploracji kosmosu przez Amerykanów pojawiło się wiele teorii spiskowych. Podstawowa dotyczy pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Wiele osób doszukuje się w nim mistyfikacji, która miała na celu pozorne prześcignięcie innych wielkich agencji kosmicznych planujących podobne misje. Istnieje również szereg teorii mówiących o odnalezieniu przez NASA życia na Marsie i ukrywaniu tego faktu przed ludźmi czy spreparowanych zdjęć innych planet.

dq1h5it
NASA
Główna siedziba

Waszyngton

Rok założenia

1958

Typ organizacji

naukowa

Cele

badanie kosmosu, obserwacje astronomiczne

Liczba członków

17 tys.

dq1h5it
dq1h5it
dq1h5it
Więcej tematów
dq1h5it