Polska aplikacja na telefon, która wykrywa bomby - Finały Imagine Cup 2012

Polska aplikacja na telefon, która wykrywa bomby - Finały Imagine Cup 2012

Polska aplikacja na telefon, która wykrywa bomby - Finały Imagine Cup 2012
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
13.04.2012 10:33, aktualizacja: 16.04.2012 09:31

Aplikacja na telefon komórkowy, która umożliwia wykrywanie materiałów wybuchowych - np. niewypałów, zwyciężyła w polskim finale konkursu Imagine Cup dla studentów-innowatorów.

Zespół ARMED z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie zwyciężył krajowe finały konkursu ImagineCup 2012 w kategorii Projektowanie Oprogramowania i będzie reprezentował Polskę na finałach światowych w Australii. Zwycięzcy zaprezentowali w konkursie rozwiązanie Saper.

Zespół ARMED z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie przedstawił projekt aplikacji na platformę Windows Phone, która umożliwia wykrywanie materiałów wybuchowych w terenie. Saper wykrywa i analizuje, jaki rodzaj miny bądź niewypału znajduje się w ziemi. Dzięki połączeniu z GPS niebezpieczeństwo jest lokalizowane na mapie, a odpowiednie służby zostają powiadomione, aby rozbroić wykryty materiał.

Zidentyfikowanie niebezpiecznego obiektu możliwe jest dzięki przeanalizowaniu zmian w polu magnetycznym przy użyciu magnetometru w telefonie. Zespół przetestował już swoje rozwiązanie w realnych warunkach na poligonie. Członkowie zespołu nazywają urządzenie codziennego użytku, jakim jest telefon –. narzędziem ratującym ludzkie życie. Skomplikowana analiza i zidentyfikowanie rodzaju obiektu są możliwe dzięki rozwiązaniom chmurowym – Windows Azure.

Do ścisłego finału konkursu w kategorii Projektowanie Oprogramowania obok zwycięzców zakwalifikowały się także zespoły: The InnoWATors z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie z projektem Sense oraz Flexify z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z projektem Kinesio Studio. Finalistów w pozostałych kategoriach poznamy w maju.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)