Telefon komórkowy wykrywa zanieczyszczenia

Telefon komórkowy wykrywa zanieczyszczenia

Telefon komórkowy wykrywa zanieczyszczenia
Źródło zdjęć: © Imperial College London
02.07.2009 09:56, aktualizacja: 02.07.2009 10:22

Brytyjczycy będą testować przenośne wykrywacze zanieczyszczeń, z których najmniejszy jest podłączany do telefonu komórkowego

Brytyjczycy będą testować przenośne wykrywacze zanieczyszczeń, z których najmniejszy jest podłączany do telefonu komórkowego - informuje serwis "BBC News/Science".

Z inicjatywy londyńskiego Imperial College rowerzyści, autobusy, samochody a nawet piesi w Londynie, Leicester, Gateshead i Cambridge zostaną wyposażeni w 10. przenośnych, bezprzewodowych wykrywaczy zanieczyszczeń powietrza w trzech różnych wersjach - najmniejszą da się podłączyć do telefonu komórkowego. Pomiary będą dotyczyły jednocześnie pięciu różnych zanieczyszczeń, wśród nich tlenku węgla i dwutlenku siarki. Każdy ruchomy czujnik jest wyposażony w GPS, aby automatycznie informować o swoim położeniu. Większe, nieruchome czujniki na latarniach rejestrują także temperaturę i hałas. Do transmisji danych służy sieć telefonii komórkowej.

Obraz
© (fot. Imperial College London)

Zdaniem naukowców uzyskane w ten sposób dokładne dane mogą pomóc poprawić jakość powietrza, a także pozwolą informować o aktualnej sytuacji, na przykład alarmując osoby chorujące na płuca. W projekcie biorą udział cztery brytyjskie uniwersytety.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)