Polska gospodarzem światowych finałów Imagine Cup 2010

Polska gospodarzem światowych finałów Imagine Cup 2010

Polska gospodarzem światowych finałów Imagine Cup 2010
23.04.2009 15:00, aktualizacja: 23.04.2009 15:25

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz Steve Ballmer, prezes Microsoft Corporation, poinformowali dziś, że w przyszłym roku Polska będzie gospodarzem organizowanych przez Microsoft światowych finałów konkursu technologicznego Imagine Cup 2010.

Imagine Cup jest największym konkursem technologicznym na świecie, w którym biorą udział studenci z przeszło 10. krajów. Turniej rozwija ich wyobraźnię, kreatywność oraz pasję w zakresie nowoczesnych technologii. Celem tej inicjatywy jest jednocześnie inspirowanie młodych ludzi do wykorzystania nowych technologii na rzecz rozwiązywania istotnych problemów współczesności. Dla uczestników Imagine Cup udział w międzynarodowym konkursie jest doskonałą okazją do rozwijania umiejętności oraz poznania nowych ludzi. W tegorocznej edycji konkursu bierze udział ponad 300 000 studentów z ponad 100 państw. Najlepsi zmierzą się podczas finałów światowych, jakie rozegrane zostaną w stolicy Egiptu, Kairze, między 3 i 9 lipca.

„Z przyjemnością ogłaszam, że światowe finały Imagine Cup 201. odbędą się w Polsce” – powiedział Steve Ballmer, prezes Microsoft Corporation, podczas konferencji prasowej. – „Ta coroczna impreza gromadzi setki młodych pasjonatów technologii, którzy przed panelem ekspertów prezentują kreatywne i innowacyjne zastosowania technologii. W konkursie tym zawsze uczestniczy duża grupa polskich studentów. Tym razem Polska zyskuje ekscytującą szansę, żeby w 2010 r. przyjąć u siebie przyszłych liderów technologii”.

O prawo organizacji światownych finałów konkursu w w naszym kraju polski oddział Microsoft zabiegał przy ogromnym poparciu Partnera Imagine Cup w Polsce - Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, który już od dwóch lat współorganizuje lokalną edycję wydarzenia.

„Wartość dodana designu w projektowaniu nowych niematerialnych produktów jest niezaprzeczalna. Innowacyjna współpraca polskiego oddziału Microsoftu z wiodącym doradcą w obszarze wzornictwa, jakim jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego owocuje sukcesami młodych projektantów. Razem z polskim rządem, przy wsparciu wielu autorytetow i organizacji dążymy do tego by światowe finaly IC 201. w Warszawie były nową jakością i inspiracją dla młodych ludzi z całego świata. Tym wspólnym przedsięwzięciem budujemy pozytywny wizerunek Polski – kraju stymulowania nowego, kreatywnego pokolenia innowatorów” – powiedziała Beata Bochińska, prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Microsoft Imagine Cup w Polsce jest organizowany pod Patronatem Honorowym Ministerstwa Gospodarki, które również udzieliło swojego poparcia w staraniach o prawo organizacji międzynarodowych finałów w naszym kraju.

Za przyznaniem Polsce prawa organizacji światowych finałów Imagine Cup w 201. roku przemawiały więc nie tylko dotychczasowe osiągnięcia polskich drużyn, ale również silna koalicja partnerów. Inicjatywę poparły także osobistości ze świata nauki i biznesu, między innymi: Danuta Hübner, Europejski Komisarz ds. Polityki Regionalnej i Michał Kleiber, Prezes Polskiej Akademii Nauk. Ponadto, zgodnie z deklaracją wicepremiera Waldemara Pawlaka Ministerstwo Gospodarki wesprze finały Imagine Cup 2010 w Polsce organizacyjnie i finansowo. Polska jest jednym z najważniejszych rynków w Unii Europejskiej i regionie Europy Środkowowschodniej, który jest kluczowym regionem edukacyjnych inwestycji Microsoft.

Organizacja międzynarodowej imprezy tej rangi, swego rodzaju „World Cup”, jakim niewątpliwie w swojej kategorii jest konkurs Imagine Cup jest dla Polski szansą na promocję kraju, ale także budowanie przewagi konkurencyjnej w oparciu o innowacyjność i kreatywność. Przez tydzień lipca 201. roku Polska będzie centrum wymiany pomysłów i twórczej energii, gdzie rzesze młodych i zdolnych ludzi z całego świata będą pokazywać swoje sposoby na to, jak wykorzystać nowe technologie w rozwiązywaniu realnych problemów naszej cywilizacji, inspirować się nawzajem i rywalizować o miano najlepszych.

Zanim jednak Polska będzie gościć światowe finały Microsoft Imagine Cup w 201. roku, w lipcu tego roku najlepsi studenci, wyłonieni w eliminacjach i finałach krajowych spotkają się na finałach światowych w Kairze, w Egipcie. Zmierzą się w dziewięciu kategoriach konkursowych:

 Projektowanie Oprogramowania (polskie eliminacje w tej kategorii są organizowane wspólnie z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego i pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki), w której studenci projektują nowe aplikacje z wykorzystaniem narzędzi Microsoft;
 Projektowanie Systemów Wbudowanych, polegającej na skonstruowaniu nowego urządzenia, dzięki któremu możliwe będzie ulepszenie świata;
 Projektowanie Gier, kategoria której celem jest zaprojektowanie nowej gry komputerowej wykorzystującej XNA Game Studio 3.0 oraz Visual Studio;
 Technologie Informatyczne, gdzie studenci muszą stworzyć, wdrożyć i utrzymać nowy system informatyczny;
 Robotyka i Algorytmy, kategoria rozgrywana w całości w świecie wirtualnym i polegająca na zbudowaniu algorytmów sterujących robotami;
 MashUp, w której należy stworzyć nową aplikację Web 2.0;
 Fotografia, czyli konkurs esejów fotograficznych prezentujących sposób rozwiązania problemu;
 Film Krótkometrażowy, w której trzeba popisać się mistrzostwem w budowaniu historii oraz jej przenoszeniu na język filmu;
 Design, gdzie uczestnicy mają za zadanie stworzenie innowacyjnego projektu ułatwiającego interakcję między ludźmi i maszynami.

Pomysł organizacji konkursu, w którym młodzi pasjonaci technologii uczyliby się od siebie i rywalizowali nawzajem zrodził się z inicjatywy samych studentów. Wówczas chodziło o dwie amerykańskie uczelnie wyższe. Tak narodził się Microsoft Imagine Cup, który po raz pierwszy został zorganizowany 7 lat temu, z finałami w Barcelonie. Ich zwycięzca prowadzi obecnie własną firmę technologiczną zatrudniającą 2. osób. Od tamtego momentu, Imagine Cup stało się nie tylko największym turniejem informatycznym dla studentów i uczniów szkół średnich, ale także światowym centrum premier technologicznych, których twórcami są młodzi informatycy.

Polska może się pochwalić wieloma sukcesami w dotychczasowej historii Imagine Cup. W 200. roku aż trzy polskie zespoły zajęły pierwsze miejsca w kategoriach - Algorytm, Film Krótkometrażowy oraz Fotografia. W zeszłym roku dwie drużyny z Polski zajęły trzecie miejsca w kategoriach Projektowanie Systemów Wbudowanych oraz Projektowanie Oprogramowania – Nagroda za Interoperacyjność.

Obok Imagine Cup, Panowie Waldemar Pawlak i Steve Ballmer rozmawiali również o różnych możliwościach wspierania sektora małych i średnich przedsiębiorstw, między innymi w zakresie wykorzystania nowych technologii jako narzędzi rozwoju. W trakcie konferencji prasowej Steve Ballmer ogłosił jednocześnie uruchomienie wraz z Konfederacją Pracodawców Polskich wspólnej inicjatywy edukacyjnej dla małych i średnich firm, dzięki której przedsiębiorcy będą mogli lepiej poznać zasady funkcjonowania handlu elektronicznego. Microsoft aktywnie uczestniczy we wszelkich działaniach, które pozwalają na wzmocnienie technologiczne sektora MSP. W dobie spowolnienia gospodarczego, kluczowym dla wielu średnich i małych przedsiębiorstw jest generowanie oszczędności, których źródłem mogą być technologie informatyczne.

Pierwszym elementem programu edukacyjnego dla sektora MSP organizowanego przez Microsoft wspólnie z Konfederacją Pracodawców Polskich będzie konferencja Forum Innowacyjne Microsoft, która jest zaplanowana na maj bieżącego roku. Kampania ta jest jednym z przykładów realizacji rządowego Programu Działań na Rzecz Wspierania Elektronicznego Handlu i Usług na lata 2009-2010, którego autorem jest Ministerstwo Gospodarki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)