Rozpoczęły się światowe finały Imagine Cup

Rozpoczęły się światowe finały Imagine Cup

Rozpoczęły się światowe finały Imagine Cup
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
30.07.2014 14:25

W Seattle rozpoczęły się światowe finały największego konkursu technologicznego dla studentów organizowanego przez Microsoft - Imagine Cup 2014. O najwyższe w historii konkursu nagrody o łącznej wartości 1 miliona dolarów walczy również polska drużyna Power of Vision, która zaprezentuje jury swoje rozwiązanie "Face Controller" - projekt stworzony z myślą o osobach niepełnosprawnych.

Sylwia Perykasza, Norbert Pisz, Daniel Pomianek i Tomasz Pleśniak –. to grupa rzeszowskich studentów tworzących zespół Power of Vision. Pod okiem mentora, Tomasza Kapuścińskiego, stworzyli rozwiązanie „Face Controller”, dedykowane osobom niepełnosprawnym. Urządzenie wykorzystuje sensor Kinect dla systemu Windows. Za pomocą specjalnej aplikacji użytkownik może kontrolować system przy użyciu ruchów głowy i mimiki twarzy. Dodatkowo aplikacja rozpoznaje mowę, dzięki czemu możliwe jest dyktowanie pojedynczych słów, wyrazów lub całych zdań. Projektantem interfejsu jest Piotr Wrotny.

Innowacyjne spojrzenie na wykorzystanie technologii w służbie osobom niepełnosprawnym pomogło zespołowi Power of Vision znaleźć się w ścisłym gronie 3. drużyn z 34 krajów, które walczą w tegorocznych światowych finałach Imagine Cup 2014. W kategorii „World Citizenship” drużyna z Politechniki Rzeszowskiej będzie miała do pokonania 12 zespołów, m.in. z Australii, Chin czy Pakistanu.

Tegorocznych finalistów będą oceniać m.in. Satya Nadella, CEO firmy Microsoft, Hadi Partovi współzałożyciel Code.org oraz Erik Martin, dyrektor generalny Reddit. Trzy zwycięskie drużyny w każdej z kategorii będą rywalizować w konkurencji rozgrywanej na żywo przed tym jury o dodatkową nagrodę i prywatne spotkanie z Billem Gatesem.

Na potencjał rozwiązania zaproponowanego przez rzeszowską drużynę Power of Vision wskazują również eksperci ze świata medycyny. _ „Z projektem Face Controller miałem okazję zapoznać się po raz pierwszy w lutym 2014. Po wstępnej analizie tego rozwiązania widzę, że Face Controller ma szansę przyczynić się do rozwoju nowoczesnych aplikacji teleneurologicznych. Aktualna wersja oprogramowania pozwala na automatyczne wykrywanie asymetrii twarzy, co może być przydatne przy ocenie nerwów czaszkowych, wykonywanej podczas rutynowego badania klinicznego. Niewątpliwą zaletą proponowanego rozwiązania jest wykorzystanie algorytmów uczenia maszynowego, które pozwalają precyzyjnie określić deficyt i dają możliwości monitorowania w czasie leczenia i rehabilitacji, np. u pacjentów z udarem mózgu lub porażeniem nerwu twarzowego” _ – podkreślił dr n. med. Mikołaj Pawlak z Kliniki Neurologii i Chorób Naczyniowych Układu Nerwowego Szpitala MSWiA w Poznaniu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)