Po co NASA pracuje nad takim dziwnym samolotem?

Po co NASA pracuje nad takim dziwnym samolotem?

Po co NASA pracuje nad takim dziwnym samolotem?
Źródło zdjęć: © Gizmodo
25.01.2011 16:25

Wiecie, dlaczego eleganckie Concorde'y latały tylko nad Atlantykiem? Ponieważ nad lądem zakłócałyby spokój wszystkich na ziemi, z powodu hałasu związanego z osiąganiem prędkości naddźwiękowej. Dźwięk supersonicznego pojazdu najtrafniej porównać do wybuchu. Założę się, że większość z nas wolałaby, by nic im nad głową nie wybuchało.

Ponadto tylko finansistów pracujących na nowojorskiej i londyńskiej giełdzie stać było na bilet na Concorde'a. Zresztą i tak do czasu.

NASA szuka rozwiązania, które zredukowałoby huk superszybkich samolotów i testuje samoloty z długim czymś z przodu. Wsiedlibyście do samolotu przypominającego narwala?

Gdyby udało się znacznie ograniczyć hałas samolotów naddźwiękowych, mogłyby to znacznie ułatwić transport pasażerów i towarów na świecie. Właśnie na tym NASA najbardziej zależy.

Jako że moja wiedza na temat praw aerodynamiki jest bardziej niż skromna, mogę tylko przypuszczać, że wydłużony dziób ułatwiałby samolotowi "wślizgiwanie" się w powietrze. Osoby bardziej światłe proszę o oświecenie w tym względzie.

wydanie internetowe www.gizmodo.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (247)