NASA pracuje nad stacjami paliw w kosmosie

NASA pracuje nad stacjami paliw w kosmosie

NASA pracuje nad stacjami paliw w kosmosie
Źródło zdjęć: © NASA Centrum im. Goddarda
Bolesław Breczko
21.06.2018 11:14, aktualizacja: 21.06.2018 11:49

Lot człowieka na Księżyc, a później wysłanie go w jeszcze dalszą podróż, wymaga ogromnych ilości paliwa. Wszystkiego nie da się zabrać z Ziemi, więc NASA pracuje nad kosmicznymi stacjami paliw.

Robotic Refueling Mission 3 (RMM 3), czyli Robotyczna Misja Uzupełniania Paliwa 3 zaprezentuje na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej najnowszą technologię magazynowania i przesyłania ciekłego metanu w kosmosie. Po potwierdzeniu skuteczności, technologia będzie wykorzystywana do transferu i przechowywania innych płynów kriogenicznych – płynów o bardzo niskiej temperaturze wrzenia.

Obraz
© NASA Centrum im. Goddarda

Naukowcy z RMM 3 przeprowadzili szereg niezbędnych testów w Centrum Lotów NASA im. Kennedy'ego na Florydzie. Testy potwierdziły elektryczną kompatybilność z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i systemem bezpiecznego przesyłu metanu. Moduł RMM 3 zostanie wystrzelony w kosmos jesienią tego roku na pokładzie rakiety SpaceX.

Po zainstalowaniu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej moduł zostanie poddany rygorystycznym testom. Możliwość "tankowania" w kosmosie da NASA możliwość głębokiej eksploracji Układu Słonecznego i dotarcia na Marsa.

Źródło: NASA

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)