Petycja przeciwko OOXML

16.07.2007 09:00, aktual.: 16.07.2007 10:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Organizacja o nazwie Foundation for a Free Information Infrastructure ( FFII ) zbiera podpisy pod petycją sprzeciwiającą się uznaniu microsoftowego formatu OOXLM za standard ISO. Dotychczas pod petycją podpisało się niemal 22 000 osób.

Międzynarodowa Organizacja Standaryzacyjna ( ISO ) rozpatruje właśnie wniosek o uznaniu OOXML. Microsoft stara się, by cała procedura potoczyła się szybką ścieżką. Z kolei FFII nie chce, by OOXML w ogóle stał się standardem. Organizacja uważa, że powinien obowiązywać jeden standard - ODF. Jednocześnie przypomina, że Microsoft nie odpowiedział na jej pismo, w którym prezes FFII, Pieter Hintjens, stwierdził, że OOXML jest zamkniętą specyfikacją o niskiej jakości.

_ "Koncern zachowuje się cynicznie twierdząc, że użytkownicy chcą wielu standardów i sugerując, jakoby większa liczba standardów dawała większy wybór" _ - mówi szef organizacji. Jego zdaniem cyniczne zachowanie Microsoftu polega na tym, że biznesowe działania koncernu zmierzają do tego, by konsumenci nie mieli wyboru.

Przeciwnicy OOXML wymieniają osiem przyczyn, dla których nie podoba im się OOXML. Pierwszym argumentem, którego używają, jest stwierdzenie, że już został ustalony jeden standard ( ODF ) i to wystarczy. Pojawiają się też argumenty o tym, że standard jest zamknięty i nie ujawniono wszystkich jego szczegółów, że brak gwarancji, iż każdy będzie mógł napisać program w pełni współpracujący z OOXML czy też, że standard został stworzony przez Microsoft, a nie przez "wszystkich zainteresowanych".

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)