Allegro, Twitter i Ministerstwo Cyfryzacji przeciwko fake newsom na temat koronawirusa
Allegro i Twitter to jedne z największych portali w Polsce, które współpracują z Ministerstwem Cyfryzacji w celu zwalczania nieuczciwych praktyk w sieci związanych z epidemią koronawirusa. "Edukujmy, nie wprowadzajmy w błąd" - apeluje Marek Zagórski.
10.03.2020 13:19
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało za pośrednictwem swojej strony internetowej o współpracy z największymi polskimi portalami, w celu zwalczania dezinformacji dotyczących koronawirusa. Fake newsy, a także inne nieuczciwe praktyki to coraz częściej obserwowane zjawisko w związku z rozprzestrzeniającą się epidemią.
- Rzetelne informacje z pierwszej ręki. Sprawdzone informacje na temat koronawirusa (COVID-19) znajdziesz na stronach Ministerstwa Zdrowia (MZ) - taki komunikat przeczyta każdy użytkownik Twittera w Polsce, który w wyszukiwarkę wpisze słowo "koronawirus", "COVID-19", a także inne konfiguracje, wliczając zagraniczne odpowiedniki.
- To efekt naszej współpracy nakierowanej na walkę z dezinformacją na temat zagrożenia koronawirusem. Polska jest jednym z kilkunastu krajów, w którym Twitter - na nasza prośbę - uruchomił taki monit - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
- Rozmawiamy też z innymi platformami, na których wkrótce także powinny pojawić się takie komunikaty - dodaje minister.
Allegro wprowadza zmiany
Zmiany mogą również zauważyć użytkownicy serwisu Allegro, którzy po wpisaniu do wyszukiwarki słowa "koronawirus" natrafią na następujący komunikat: "Interesuje Cię ochrona przed wirusami? Rzetelne informacje znajdziesz na www.gov.pl/koronawirus".
Informacja wyświetlana na największym portalu aukcyjnym w Polsce to nie jedyny zakres współpracy Allegro z Ministerstwem Cyfryzacji. Wspólnie walczą także z nieuczciwymi praktykami handlowców.
- W ostatnim czasie w internecie pojawiło się wiele ofert produktów rzekomo zapobiegających zakażeniu koronawirusem. Nieuczciwi sprzedawcy, wykorzystując strach przed chorobą, nie tylko znacząco podnoszą ceny, ale i próbują handlować produktami, które w żaden sposób nie chronią przed zarażeniem. Naszym celem jest ograniczenie i w miarę możliwości uniemożliwienie takich praktyk - oświadcza minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Widać już pierwsze efekty
Jak czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji, widać już pierwsze efekty wpółpracy.
- Wspierając walkę z dezinformacją Allegro tymczasowo zabroniło używania słowa "koronawirus” w tytułach ofert zamieszczanych na platformie. Istniejące oferty są wstrzymywane, a sprzedawcy proszeni o edycję tytułów. Oferty niezgodne z regulaminem i przepisami prawa, w tym naruszające interesy konsumentów, są na bieżąco usuwane - informuje MC.
Serwis Allegro zadeklarował również, że w związku ze swoim regulaminem oraz oparciu o ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji będzie blokować i usuwać oferty produktów, takich jak maseczki, rękawiczki jednorazowe oraz żele antybakteryjne, których cena w ciągu 30 dni (od 25 lutego) wzrosła o ponad sto procent. W efekcie usunięto już około tysiąca tego typu ofert.
- 12 tysięcy ofert usunięto lub zablokowano ze względu na wprowadzanie konsumentów w błąd w opisach lub ze względu na użycie słowa koronawirus w tytułach. To tylko część działań, które wspólnie z platformami internetowymi podejmujemy w celu walki z dezinformacją na temat zagrożenia i zwalczania koronawirusa. Zachęcamy kolejne portale do przyłączenia się do nas. Nie dopuszczajmy do nieuczciwych praktyk, edukujmy, nie wprowadzajmy w błąd. Spokój i rzetelna informacja są obecnie najcenniejsze - apeluje minister cyfryzacji Marek Zagórski.