Nie będzie "Zunofonu"?

Nie będzie "Zunofonu"?

Nie będzie "Zunofonu"?
29.07.2008 10:00, aktualizacja: 29.07.2008 10:58

Steve Ballmer oświadczył kilka dni temu, że jego firma zamierza intensywnie konkurować z Apple'm na rynku urządzeń przenośnych - wiele osób odebrało te słowa jako zapowiedź wprowadzenia na rynek urządzenia będącego konkurentem iPhone'a. Michael Gartenberg, analityk firmy Jupiter Research, twierdzi jednak, że nie ma szans, by Microsoft zdecydował się na taki krok...

_ "Zamierzamy rozszerzyć współpracę z producentami sprzętu i opracować jakiś sposób konkurowania Windows Mobile z doskonałymi produktami firmy Apple. Chcemy, by użytkownicy uzyskali dostęp do nowych, doskonałych urządzeń" _ - mówił szef Microsoftu.

Wiele osób uznało, że Ballmer mówił o nowej wersji odtwarzacza multimedialnego Zune - w jego deklaracjach dopatrywano się zapowiedzi wprowadzenia na rynek urządzenia, które łączyłoby w sobie funkcje przenośnego odtwarzacza multimedialnego, telefonu oraz handhelda ( spodziewano się, że Microsoft zamierza rozwijać swoją ofertę tak, jak zrobił to swego czasu Apple, który przeszedł od iPoda do iPhone'a ).

Obraz
© Odtwarzacz Zune, który mógłby stać się podstawą do stworzenia telefonu Microsoftu (fot. Microsoft)

Michael Gartenberg, znany konsultant z firmy analitycznej Jupiter Research, uważa jednak, że właściwie nie ma szans, by Microsoft zdecydował się na wprowadzenie do swojej oferty takiego urządzenia. _ "Myślę, że możemy spodziewać się po nich kilku nowości, ale żadną z nich nie będzie na pewno telefon zbudowany w oparciu o Zune" _ - mówi Gartenberg.

Analityk zwraca uwagę, że Microsoft od lat dostarcza producentom sprzętu platformę programową do urządzeń przenośnych - system Windows Mobile. Przez te lata kontrahenci koncernu na tyle dopracowali swoje produkty, iż bardzo wątpliwe jest, by Microsoft był w stanie skutecznie z nimi konkurować własnym telefonem ( Zunofonem? ). _ W historii nie zdarzyło się jeszcze, by ktoś najpierw sprzedawał licencję na taką technologię, a następnie zdołał wprowadzić na rynek produkt, który skutecznie konkurowałby z rozwiązaniami innych producentów [wykorzystującymi tę samą technologię - red.]. Próbował to dwa razy zrobić Apple - i dwa razy im się nie udało. Próbowali również Nokia i Palm - również bez efektu. Tego po prostu nie da się zrobić" _ - podsumowuje Michael Gartenberg.

Zdaniem analityka, Microsoft doskonale zdaje sobie z tego sprawę - i dlatego firma raczej nie zdecyduje się na wprowadzenie takiego produktu. Zdecydowanie bardziej prawdopodobne wydaje się rozszerzenie funkcjonalności Windows Mobile o funkcje znane z Zune - to pozwoliłoby producentom urządzeń wykorzystujących platformę Microsoftu na zaoferowanie klientom produktów o funkcjach zbliżonych do iPhone'a.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)