Nowy Windows będzie już za 2 lata

Nowy Windows będzie już za 2 lata
Źródło zdjęć: © AFP

23.10.2009 14:24, aktual.: 23.10.2009 14:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzięki nowemu systemowi operacyjnemu Windows 7 szef Microsoftu Steve Ballmer zamierza rozbudowywać dominację największego na świecie producenta oprogramowania. "To jest możliwe, zwłaszcza w USA" – powiedział Ballmer w czwartek w rozmowie z korespondentami dpa w Nowym Jorku.

Impet, z jakim wejdzie na rynek Windows 7. może właśnie w Europie w odczuwalny sposób przyczynić się do odbudowy koniunktury po kryzysie gospodarczym. W tej chwili udział Microsoftu w systemach operacyjnych używanych na całym świecie sięga 96% – oświadczył Ballmer. W USA ten wynik to jednak około 91 procent. "Możemy go poprawić" – zapowiada Ballmer.

Obraz
© Prezes Microsoftu Steve Ballmer; on też widzi w Windows 7 motor dla koniunktury (fot. AFP)

Na krajowym rynku w USA szczególnie silną pozycję ma odwieczny rywal –. Apple, któremu w minionych latach udało się powiększyć swój stan posiadania. Według informacji dyrektora Apple'a Tima Cooka, Microsoft za sprawą systemu Windows Vista stracił wielu klientów na rzecz mniejszego konkurenta. Użytkownicy, którzy w wyniku niezadowolenia z Visty przenieśli się na maszyny ze znakiem jabłka, w znacznym stopniu przyczynili się do wzrostu udziałów tego koncernu w rynku – powiedział Cook w wywiadzie dla agencji informacji finansowej Bloomberg.

Ballmer spodziewa się, że w tym roku na świecie sprzedanych zostanie 30. milionów komputerów osobistych z Windows. Konkurencyjny Apple najprawdopodobniej osiągnie wynik około 12 milionów sztuk – stwierdził szef Microsoftu podczas oficjalnej premiery Windows 7 w USA. Europa jest dla Microsoftu ważnym rynkiem. To właśnie tutaj Windows 7 może wzmocnić gospodarkę – uważa Ballmer. Szef Microsoftu jest szczególnie optymistycznie nastawiony do wyników sprzedaży w Europie Wschodniej i w Rosji.

Wciąż jeszcze nie wiadomo, czy i kiedy producent otworzy pierwszy własny sklep w Europie. Software'owy gigant w czwartek otworzył pierwszy na świecie sklep w amerykańskim stanie Arizona. Drugi ma zostać otwarty w ciągu kilku najbliższych dni. "Na razie chcemy, aby te dwa pierwsze sklepy stanęły na nogach" –. mówi Ballmer. "Ale nie prowadzimy żadnej czysto amerykańskiej strategii" – dodaje.

Jak zapowiada Ballmer, najprawdopodobniej co dwa lub trzy lata na rynku pojawiać się będzie nowa generacja systemów operacyjnych Microsoftu. Szczególnym atutem Windows 7 ma być jego szybkość. Poza tym jest on łatwiejszy w obsłudze niż jego poprzednik –. Vista.

Ballmer zdecydowanie wykluczył przejmowanie firm z branży wyszukiwania internetowego. Microsoft dopiero co nawiązał współpracę z koncernem Yahoo! przeciwko Google'owi. Wcześniej koncern bezskutecznie usiłował pochłonąć w całości Yahoo!. "Nie jesteśmy zainteresowani kupowaniem czegokolwiek" –. tak skwitował Ballmer pytania związane z sektorem wyszukiwania internetowego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)