Wszystko co chcielibyście wiedzieć o pecetach, ale baliście się zapytać

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o pecetach, ale baliście się zapytać

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o pecetach, ale baliście się zapytać
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl
27.06.2012 11:05

Niby ogłasza się co rusz śmierć ”blaszaków”, niby już nie rozpalają wyobraźni tak jak kiedyś, ale to jednak kawał prywatnej historii zainteresowania elektroniką niemal każdego z nas. Do tego o własnej historii pełnej ciekawostek.

- Język programowania COBOL został stworzony przez admirał Grace Hopper, pierwszą kobietę, która osiągnęła ten stopień wojskowy w Marynarce Wojennej USA.

- Procesor w waszym smartfonie ma na 10. proc. większą moc obliczeniową niż wszystkie komputery na pokładzie Apollo 11, który po raz pierwszy zabrał człowieka na Księżyc.

- Radio potrzebowało 3. lat, by zdobyć 50 milionów użytkowników, telewizja 13. Internet zaledwie pięciu.

- Dom Billa Gatesa został zaprojektowany przy użyciu Maca. Zabawne, nieprawdaż?

- Najwięcej tranzystorów w jakimkolwiek układzie, który skonstruował człowiek znajduje się w chipie nVidii GeForce'a 680. – 222 miliony.

- Układ klawiatury QWERTY ma już 13. lat. Nie został zaprojektowany w ten sposób dla wygody pisania, ale dlatego, że taki układ klawiszy chronił maszyny do pisania przed zacinaniem się. I po niemalże półtora wieku wciąż używamy tego dziwnego, nieefektywnego ustrojstwa. Nawet pomimo tego, że naukowe badania nad klawiaturą Dvoraka udowadniają, że pisze się na niej od 12 do 20 razy szybciej.

Obraz
© (fot. Gizmodo.pl)

- Niechłodzony chip AMD 140. potrafi się rozgrzać do 370 stopni Celsjusza.

- Pierwsza myszka komputerowa, zaprojektowana w roku 196. przez Douga Engelbarta była wykonana z drewna.

- W latach 80. głównym wyznacznikiem tego, czy komputer jest kompatybilny ze standardem IBM PC było to, czy da się na nim uruchomić ”Microsoft Flight Simulator”.

- Głowica nagrywająca twardego dysku nigdy nie dotyka samego dysku, kiedy ten się obraca. Odległość pomiędzy nimi to jednak zaledwie 2. nanometrów. Zaledwie, bo dla porównania średnica czerwonej krwinki to 7500 nanometrów, cząsteczki dymu tytoniowego ponad 6000 nanometrów, a ludzki włos ma grubość 100 000 nanometrów.

- Pierwszy wirus komputerowy został napisany przez braci Basita Farooq Alviego i Amjada Farooq Alviego w roku 1986. Był to oryginalnie program mający chronić wyniki ich prac naukowych.

- Kiedy w IBM konstruowano pierwszego ”peceta”. tej firmy, nie korzystano z żadnych laboratoriów badawczych, ani niczego w tym rodzaju. Po prosto raz-dwa złożono maszynę z ogólnodostępnych na rynku części.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)