NASA chce kupić miejsca na komercyjnym statku suborbitalnym. Agencja zwiększa budżet na eksperymenty

NASA chce kupić miejsca na komercyjnym statku suborbitalnym. Agencja zwiększa budżet na eksperymenty

NASA chce kupić miejsca na komercyjnym statku suborbitalnym. Agencja zwiększa budżet na eksperymenty
Źródło zdjęć: © NASA
Karolina Modzelewska
24.06.2020 12:03, aktualizacja: 24.06.2020 12:33

NASA po raz kolejny przygotowuje się do współpracy z komercyjnymi pomiotami. Po udanej misji, w której uczestniczył Elon Musk i jego firma SpaceX, NASA stawia na komercyjne loty suborbitalne i poszukuje ich dostawców.

W niedawno opublikowanym komunikacie prasowym NASA poinformowała o przygotowaniach do wysłania swoich astronautów w kosmos na pokładzie komercyjnych statków suborbitalnych.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie to kolejny duży krok dla NASA. Agencja od dawna nie realizuje misji suborbitalnych. Ostatnie takie projekty to Mercury i hipersoniczny program badawczy X-15.

NASA poszukuje komercyjnych współpracowników

Program NASA Flight Opportunities ma na celu szybkie sprawdzanie obiecujących technologii eksploracji kosmosu, odkrywanie i ekspansję handlu kosmicznego poprzez testy suborbitalne z udziałem m.in. komercyjnych dostawców usług.

Takie testy pozwalają przenieść technologie weryfikowane w naziemnych laboratoriach do odpowiednich środowisk, aby sprawdzić ich skuteczność i użyteczność. To z kolei umożliwia zmniejszenie kosztów i ryzyka technicznego przyszłych misji.

NASA planuje kolejne eksperymenty

NASA planuje zbudować infrastrukturę niezbędną do uczestnictwa jej personelu w komercyjnych lotach suborbitalnych. Zanim to się stanie, Agencja musi przeprowadzić ocenę bezpieczeństwa takiego systemu. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, NASA kupi miejsca w komercyjnych suborbitalnych.

- Teraz przyjrzymy się nowemu sposobowi umożliwienia personelowi NASA latania na komercyjnych systemach przestrzeni suborbitalnej, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak doświadczenie lotu i historia lotu - powiedział Kathy Lueders z NASA.

NASA zakłada, że komercyjne suborbitalne loty kosmiczne będą bardziej przystępne niż misje na samej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pozwolą na realizację częstszych podróży w przestrzeń kosmiczną, testy sprzętu kosmicznego, badanie mikrograwitacji czy dodatkowe szkolenia personelu NASA.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)