NASA. Misja na Marsa pod dużym znakiem zapytania

NASA. Misja na Marsa pod dużym znakiem zapytania

NASA. Misja na Marsa pod dużym znakiem zapytania
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | gorodenkoff
Karolina Modzelewska
08.08.2019 15:56, aktualizacja: 08.08.2019 22:15

Naukowcy proszę NASA o ponowne rozważanie zasadności misji, która ma polecieć na Marsa. Wszystkiemu winne skutki szkodliwego promieniowania kosmicznego.

Zespół naukowców przeprowadził niedawno pierwszy w swoim rodzaju eksperyment. Jego celem było zbadanie wpływu promieniowania kosmicznego na mózg. Uzyskane wyniki nie wróżą nic dobrego dla planowanej misji NASA na Marsa.

Badania zostały przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, Uniwersytetu Stanford, Colorado State University oraz Eastern Virginia School of Medicine pod kierownictwem Charlesa Limoli.

W ich przypadku naukowcy wykorzystali nowe urządzenie do napromieniowania. Myszy w warunkach laboratoryjnych były poddawane działaniu promieniowania, jakiego można doświadczyć w kosmosie.

Wyniki badania, opublikowane na portalu eNeuro wskazują, że ekspozycja na promieniowanie przy niskiej dawce wywołuje poważne komplikacje neurokognitywne związane z zaburzeniami neuroprzekaźnictwa.

Urazy mają długotrwały charakter

Jeżeli ekspozycja będzie miała długotrwały charakter (w przypadku badania mowa o 6 miesiącach), wówczas zaobserwować można zmniejszenie pobudliwości neuronów hipokampa i zaburzenie długoterminowego wzmocnienia hipokampa i kory. Są to elementy powiązane z pamięcią długotrwałą, przestrzenną oraz świadomością.

Myszy, które uczestniczyły w badaniu wykazywały poważne upośledzenia w zakresie uczenia się oraz pamięci. Dodatkowo naukowcy zaobserwowali u nich liczne zachowania o podłożu stresowym.

Analizy wykazały więc niebezpieczny związek pomiędzy długotrwałymi podróżami kosmicznymi, a potencjalnymi zaburzeniami funkcji neurologicznych. Wszystko wskazuje na to, że ich pogorszenie ma długotrwały charakter.

Astronauci z poważnymi zaburzeniami funkcji poznawczych

Po tym, jak amerykański astronauta Scott Kelly spędził 340 dni w kosmosie na stacji kosmicznej Mir, wielokrotnie przeprowadzane testy wykazały, że jego zdolności poznawcze spadły.

Zespół Limoliego ustalił natomiast, że prawdopodobnie co piąty astronauta, który długo przebywał w kosmosie doświadczył objawów podobnych do lęku, a jeden na trzech cierpiał z powodu utraty pamięci. Dane te, zdaniem zespołu: "Sugerują, że występowanie poważnych zaburzeń uczenia się i pamięci oraz pojawianie się zachowań stresowych może wystąpić u niedopuszczalnie wysokiego odsetka astronautów”.

W rozmowie z CNN Limoli powiedział jednak, że NASA pracuje nad zaawansowanymi systemami osłonowymi i rozwiązaniami farmakologicznymi w celu ochrony kosmonautów w przyszłości. Póki co, wydaje się, że bezpieczne wysłanie człowieka na Marsa jest większym wyzwaniem, niż początkowo sądzono.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)