NASA. Misja na Marsa pod dużym znakiem zapytania

Naukowcy proszę NASA o ponowne rozważanie zasadności misji, która ma polecieć na Marsa. Wszystkiemu winne skutki szkodliwego promieniowania kosmicznego.

NASA. Misja na Marsa pod dużym znakiem zapytania
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | gorodenkoff
Karolina Modzelewska

08.08.2019 | aktual.: 08.08.2019 22:15

Zespół naukowców przeprowadził niedawno pierwszy w swoim rodzaju eksperyment. Jego celem było zbadanie wpływu promieniowania kosmicznego na mózg. Uzyskane wyniki nie wróżą nic dobrego dla planowanej misji NASA na Marsa.

Badania zostały przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, Uniwersytetu Stanford, Colorado State University oraz Eastern Virginia School of Medicine pod kierownictwem Charlesa Limoli.

W ich przypadku naukowcy wykorzystali nowe urządzenie do napromieniowania. Myszy w warunkach laboratoryjnych były poddawane działaniu promieniowania, jakiego można doświadczyć w kosmosie.

Wyniki badania, opublikowane na portalu eNeuro wskazują, że ekspozycja na promieniowanie przy niskiej dawce wywołuje poważne komplikacje neurokognitywne związane z zaburzeniami neuroprzekaźnictwa.

Urazy mają długotrwały charakter

Jeżeli ekspozycja będzie miała długotrwały charakter (w przypadku badania mowa o 6 miesiącach), wówczas zaobserwować można zmniejszenie pobudliwości neuronów hipokampa i zaburzenie długoterminowego wzmocnienia hipokampa i kory. Są to elementy powiązane z pamięcią długotrwałą, przestrzenną oraz świadomością.

Myszy, które uczestniczyły w badaniu wykazywały poważne upośledzenia w zakresie uczenia się oraz pamięci. Dodatkowo naukowcy zaobserwowali u nich liczne zachowania o podłożu stresowym.

Analizy wykazały więc niebezpieczny związek pomiędzy długotrwałymi podróżami kosmicznymi, a potencjalnymi zaburzeniami funkcji neurologicznych. Wszystko wskazuje na to, że ich pogorszenie ma długotrwały charakter.

Astronauci z poważnymi zaburzeniami funkcji poznawczych

Po tym, jak amerykański astronauta Scott Kelly spędził 340 dni w kosmosie na stacji kosmicznej Mir, wielokrotnie przeprowadzane testy wykazały, że jego zdolności poznawcze spadły.

Zespół Limoliego ustalił natomiast, że prawdopodobnie co piąty astronauta, który długo przebywał w kosmosie doświadczył objawów podobnych do lęku, a jeden na trzech cierpiał z powodu utraty pamięci. Dane te, zdaniem zespołu: "Sugerują, że występowanie poważnych zaburzeń uczenia się i pamięci oraz pojawianie się zachowań stresowych może wystąpić u niedopuszczalnie wysokiego odsetka astronautów”.

W rozmowie z CNN Limoli powiedział jednak, że NASA pracuje nad zaawansowanymi systemami osłonowymi i rozwiązaniami farmakologicznymi w celu ochrony kosmonautów w przyszłości. Póki co, wydaje się, że bezpieczne wysłanie człowieka na Marsa jest większym wyzwaniem, niż początkowo sądzono.

wiadomościmarsnasa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)