NASA rozpaliła ogień na statku kosmicznym. Wszystko w imię nauki

NASA podpaliła wnętrze statku kosmicznego, aby sprawdzić, co dzieje się z oginiem w warunkach mikrograwitacji. Eksperyment nie zagraża bezpieczeństwu astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

NASA rozpaliła ogień na statku kosmicznym. Wszystko w imię nauki
Źródło zdjęć: © GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett
Karolina Modzelewska

NASA celowo wywołała pożar. Wzniecenie ognia w specjalnie zaprojektowanej kapsule kosmicznej, która niedawno opuściła Międzynarodową Stację Kosmiczną, stanowi działanie w ramach projektu Spacecraft Fire Safety Experiment (Saffire). Jego głównym celem jest badanie skutków pojawienia się ognia w warunkach mikrograwitacji. Wyniki eksperymentów zostaną wykorzystane do zwiększania bezpieczeństwa przyszłych podróży w kosmos.

NASA: Kontrolowany pożar w kosmosie

Ogień pojawił się module Cygnus, który jest bezzałogowym, zaopatrzeniowym statkiem kosmicznym. NASA wykorzystuje go m.in. do zaopatrywania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w potrzebne towary oraz realizacji różnych badań.

W ciągu ostatnich czterech lata NASA użyła modułu do eksperymentów, w trakcie których doszło do spalania mieszanek bawełny i włókna szklanego, podpalenia materiałów ognioodpornych (stosowanych w produkcji ubrań astronautów) oraz podpalenia próbek okien z pleksiglasu (szkła akrylowego).

Zobacz też: NASA: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu.

W poniedziałek (11.05.2020 r.) rozpoczął się czwarty eksperyment z ogniem na pokładzie modułu Cygnus. Odpowiada za niego agencja kosmiczna Saffire-IV. Naukowcy chcą przetestować nowe systemy wykrywania pożaru, a także sprawdzić, w jaki sposób ogień rozprzestrzenia się w warunkach mikrograwitacji.

NASA: Eksperymenty z ogniem

"Zrozumienie, jak ogień zachowuje się w mikrograwitacji i jak różne materiały rozprzestrzeniają płomienie w kosmosie, ma ogromne znaczenie dla rozwoju przyszłego załogowego statku kosmicznego. Pomoże to również w protokołach operacyjnych dotyczących postępowania w sytuacjach kryzysowych związanych z pożarem, szczególnie gdy astronauci nie mają możliwości opuszczenia statku kosmicznego lub szybkiego powrotu na Ziemię” - czytamy w oficjalnym opisie tej misji.

Eksperci uważają, że korzyści z eksperymentu są znacznie większe niż tylko zapewnienie bezpieczeństwa astronautom. Według NASA jego wyniki mogą przysłużyć się również „wysiłkom w zakresie bezpieczeństwa pożarowego w podobnych środowiskach na Ziemi, od okrętów podwodnych po kopalnie”.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)