NASA potwierdza: na księżycu Jowisza jest woda. Przełomowe odkrycie na Europie

NASA potwierdza: na księżycu Jowisza jest woda. Przełomowe odkrycie na Europie

NASA potwierdza: na księżycu Jowisza jest woda. Przełomowe odkrycie na Europie
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC0
19.11.2019 12:10

Lodowy księżyc Jowisza - Europa jest jednym z najciekawszych naturalnych satelitów badanych przez naukowców, ponieważ istnieje szansa, że znajduje się na nim życie. Wieloletnie obserwacje się opłaciły - odkrycie wody na Europie zbliży naukowców do odpowiedzi.

Zespół naukowców z NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt potwierdził śladowe ilości pary wodnej na powierzchni lodowego księżyca Jowisza - Europie. To jedno z najważniejszych odkryć, które może przybliżyć nas do znalezienia życia pozaziemskiego w Układzie Słonecznym.

- Chociaż nie jest to woda w stanie ciekłym, to odkrycie pary wodnej jest niesamowicie istotne - powiedział główny badacz i planetolog NASA, Lucas Paganini w oświadczeniu.

Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature Astronomy". Wynika z nich, że para wodna uwalniania z Europy byłaby w stanie wypełnić basem olimpijski w ciągu kilku minut. Co ciekawe, para wodna została zauważona tylko w jednym miejscu Europy.

- Sugerujemy, że odgazowanie pary wodnej na Europie występuje na niższych poziomach niż wcześniej szacowano, z rzadkimi wydarzeniami o większej aktywności - dodaje Paganini. Naukowcy od lat podejrzewali, że na księżycu Jowisza znajduje się woda, jednak dopiero najnowsze badania były w stanie to potwierdzić.

Pierwsze odkrycie zostało dokonane dzięki sondzie Galileo, która przyniosła dowód, że na Europie znajduje się ciecz przewodząca prąd. Następne analizy z 2018 roku wykonane z pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a potwierdziły obecność cieczy. Następna misja na Europę, która będzie miała miejsce w 2023 roku pozwoli zbliżyć się do powierzchni księżyca.

Statek kosmiczny będzie zawierał zestaw kamer, spektrometrów i radaru, aby zbadać grubość lodowej skorupy Europy podczas 45 lotów - i być może zapewnią dalszy wgląd w parę wodną nad powierzchnią księżyca Jowisza.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)