Koniec z kodami PIN? Czas na odcisk palca!

Koniec z kodami PIN? Czas na odcisk palca!

Koniec z kodami PIN? Czas na odcisk palca!
Źródło zdjęć: © WP.PL
04.02.2010 13:55, aktualizacja: 04.02.2010 14:23

W polskim Orange Labs powstał prototyp systemu uwierzytelniania użytkownika na podstawie cech biometrycznych. System opiera się na porównywaniu linii papilarnych palców i wykorzystuje metodę „match on card”.

Dane biometryczne są przechowywane i porównywane na karcie SIM w telefonie komórkowym, który do komunikacji z resztą systemu wykorzystuje bezstykowy interfejs NFC (Near Field Communication –. Komunikacja Bliskiego Pola). Weryfikacja użytkownika następuje na podstawie porównania obrazu linii papilarnych przechowywanego na karcie z aktualnie zeskanowanym. System może być stosowany w kontroli dostępu do budynków czy weryfikacji płatności w sklepach.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Najwięcej nadziei budzi jednak wykorzystanie zabezpieczeń biometrycznych w bankomatach. Na polskim rynku pionierem w tej dziedzinie będzie BZ WBK. Przedstawiciele banku zapowiadają, że już w połowie roku w bankomatach zostanie zainstalowany system weryfikujący użytkownika na podstawie analizy i porównania obrazu naczyń krwionośnych palca.

Wykorzystanie biometrii naczyniowej w bankomatach będzie jednym z pierwszych tego rodzaju przedsięwzięć w Europie. Obecnie jest ona z powodzeniem stosowana w Japonii, gdzie od momentu wdrożenia w 200. roku, skutecznie udało się zahamować wzrost przestępstw kartowych, tzw. skimmingu.

Podyskutuj o tym na blogu TP

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (110)