Zamiast odcisku palca będzie odcisk... nosa

Zamiast odcisku palca będzie odcisk... nosa
Źródło zdjęć: © WP.PL

03.03.2010 15:27, aktual.: 03.03.2010 16:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Skan nosa może okazać się jeszcze lepszą metodą identyfikacji ludzi niż skan tęczówki, lub odcisk palca - twierdzą naukowcy z angielskiego uniwersytetu w Bath

Trójwymiarowy skan nosa ma trzy podstawowe elementy wyróżniające: czubek, zarys profilu oraz podstawę. Nosy naukowcy podzielili na sześć typów: rzymski, grecki, nubijski, jastrzębi, zadarty i kulfoniasty.

Ponieważ nos jest elementem anatomii trudnym do ukrycia, świetnie się nadaje do identyfikacji, a nawet inwigilacji osób - twierdzą naukowcy. "Zupełnie niesłusznie nos był pomijany w rozwojowej dziedzinie, jaką jest biometryka" - uważa cytowany przez BBC doktor Adrian Evans z uniwersytetu w Bath.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

"W badaniach nad zidentyfikowaniem cech wyróżniających ludzi szczegółowo przyglądano się uszom, wpatrywano się w oczy, ale zaniedbano nosy" - dziwi się Evans.

Naukowcy z Bath stosują system trójwymiarowych skanów pod nazwą PhotoFace, opracowany zbiorowym wysiłkiem trzech innych uczelni w Anglii: londyńskiego Imperial College, Uniwersytetu w Bristolu oraz Uniwersytetu Zachodniej Anglii.

PhotoFace umożliwia pomiary nosa z pomocą kilku parametrów. W oparciu o nie naukowcy z Bath opracowali oprogramowanie, pozwalające rozpoznawać indywidualne cechy każdego nosa.

Uwieńczone sukcesem wstępne badania grupy 4. ochotników zostaną rozszerzone na 160 osób aby ustalić, czy PhotoFace potrafi wychwytywać różnice w budowie nosa między krewnymi.

"Nos, jako nowy element badań biometrycznych nie jest tak dobry, jak tęczówka, ale ma swoje zalety: w odróżnieniu od tęczówki, której obraz trudno precyzyjnie uchwycić i można zasłonić powiekami, bądź okularami, nosa na ogół się nie zasłania" - wyjaśnia doktor Evans.

Kolor tęczówki można też zmienić dzięki kroplom powodującym rozszerzenie źrenic, ale żadne krople nie są w stanie zmienić kształtu narządu powonienia. Budowa nosa może zmienić się w wyniku złamania lub operacji plastycznej, ale taką ewentualność Evans nazywa "drastyczną".

Wskazuje, że żadna metoda identyfikacji biometrycznej nie jest niezawodna, ale w jego opinii nos jest potencjalnie cennym nabytkiem w badaniach biometrycznych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)