Java - Reaktywacja?

09.05.2007 15:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na odbywającej się właśnie w San Francisco konferencji JavaOne firma Sun Microsystems zaprezentowała nowe rozwiązanie oparte na platformie Java, które w założeniu ma ułatwić pisanie aplikacji i na nowo zdefiniować motto "write once, run anywhere" ( napisz raz, uruchamiaj wszędzie ). Opiera się ono na nowym języku skryptowym - JavaFX - który jest znacznie prostszy od Javy i będzie mógł być używany we wszystkich urządzeniach wyposażonych w Javę, począwszy od komputerów, poprzez telefony komórkowe, a skończywszy na urządzeniach typu 'set-top box'.

To tylko jedna z ciekawych informacji, które podano na konferencji. Sun Microsystems ogłosiło także, że wespół z firmą Ericsson, producentem sprzętu używanego w bezprzewodowych sieciach komórkowych, będą wspólnie pracować nad rozszerzeniem możliwości serwera GlassFish. Także społeczność deweloperów skupiona wokół projektu _ OpenJDK _ - http://openjdk.dev.java.net pewnie się ucieszy z informacji, że firma jest gotowa do udostępnienia reszty kodu platformy Java na zasadach licencji open-source.

JavaFX

Firma Sun Microsystems zaprezentowała pierwsze dwa produkty z rodziny JavaFX - http://www.sun.com/software/javafx/, która ma - według producenta - znacznie ułatwić deweloperom pisanie aplikacji działających nie tylko na komputerach, ale także na urządzeniach przenośnych wyposażonych w obsługę Javy, czy też aplikacji internetowych.

Głównym składnikiem platformy jest nowy język skryptowy, _ JavaFX Script _, oparty oczywiście na Javie. Skupia się on głównie na funkcjach służących do tworzenia treści oraz do budowania bogatych, animowanych interfejsów użytkownika, które będą działały zarówno na komputerach osobistych oraz urządzeniach mobilnych wyposażonych w platformę _ JavaFX Mobile _ i jako aplikacje internetowe. Nowy język skryptowy ma być dużo prostszy w użyciu od Javy.

Sun zapowiedział, że JavaFX posiada podobne funkcje zaawansowanej obsługi grafiki oferowanej na przykład przez platformę Microsoft Silverlight, jednak o ile ta ostatnia skupia się głównie na przesyłaniu strumieni wideo, to głównym polem zainteresowania JavaFX jest, jak już wcześniej wspominaliśmy, budowanie interfejsów użytkownika.

JavaFX może także w przyszłości zastąpić popularną ostatnio technologię do budowania nowoczesnych aplikacji webowych AJAX ( Asynchronous JavaScript and XML ). Twórca Javy, James Gosling stwierdził, że JavaFX może być użyta do wszystkich zastosowań, do których używa się obecnie AJAX-a, dając jednocześnie dużo większe możliwości i dostęp do bardziej zaawansowanych interfejsów API. Co ciekawe, przy pomocy nowej technologii będzie można tworzyć webowe aplikacje, które będą mogły również działać w trybie offline, bez podłączenia do Internetu.

Jeżeli chodzi o platformy mobilne, to dotychczasowe rozwiązanie ( J2ME = Java 2 Mobile Edition ), było zbudowane jako podzbiór funkcji standardowej edycji Javy. Obraz ten może się zmienić, gdyż, jak powiedział Rich Green, JavaFX przeniesie możliwości _ Java SE ( Java Standard Edition ) _ na urządzenia mobilne. _ JavaFX Mobile _ jest kompletnym środowiskiem dla urządzeń przenośnych, opartym na Javie i Linuksie. Więcej na ten temat dowiedzieć się można z witryny producenta - http://www.sun.com/software/javafx/mobile/index.jsp.JavaFX będzie dostępne na zasadach licencji open-source, w tym też celu powstał serwis _ Project OpenJFX _ - http://openjfx.dev.java.net. Póki co można stamtąd pobrać bardzo wczesną wersję testową rozwiązania. Sun nie podał żadnych szczegółów na temat dokładnego terminu udostępnienia finalnej wersji nowej platformy.

Jeżeli chodzi o narzędzia do tworzenia aplikacji z wykorzystaniem JavaFX, to jako pierwsze takie wsparcie otrzyma NetBeans. Nic w tym dziwnego, bo nad jego rozwojem czuwa właśnie Sun. Więcej o zintegrowanym środowisku programistycznym NetBeans można przeczytać w artykule "Konkurencja Eclipse rośnie w siłę - NetBeans 5.5" - http://www.idg.pl/news/102343.html.

Java open-source

Firma ogłosiła także, że jest już gotowa do udostępnienia kolejnej części Javy na zasadach licencji GNU General Public License ( GPLv2 ). Jednocześnie Sun ma nadzieję, że deweloperzy skupieni wokół projektu _ OpenJDK _ - http://openjdk.dev.java.net pomogą rozwiązać problemy z kodem, którego firma nie może oficjalnie udostępnić, bo nie ma do tego odpowiednich praw. Według Richa Sandsa, chodzi tutaj głównie o kod bibliotek Java 2D, a w szczególności o funkcje odpowiadające za wyświetlanie czcionek i grafiki. Niestety, open-source'owe rozwiązania, które są dostępne i mogłyby przejąć zadania dotychczasowo wykorzystywanego kodu, nie posiadają wszystkich funkcjonalności wymaganych przez Java 2D. Sun zamierza póki co udostępnić wtyczki Java 2D, które będą mogły być wykorzystywane z resztą otwartego JDK ( Java Development Kit ), a docelowo wespół ze społecznością użytkowników opracować otwarte odpowiedniki zastrzeżonego kodu.

Sun ma nadzieję, że otwarcie technologii upowszechni ją i sprawi, że korzystać z niej będzie jeszcze więcej deweloperów. W zeszłym miesiącu Mark Shuttleworth, fundator popularnej dystrybucji Linuksa ( Ubuntu ), powiedział, że kiedy już Java będzie w pełni otwarta, postara się ją włączyć, jako jedną z głównych części swojej dystrybucji.

Sun i Ericsson

Sun Microsystem wespół z firmą Telefonaktiebolaget LM Ericsson ogłosiły też współpracę mającą na celu stworzenie aplikacji serwerowych opartych na technologii Java, pracujących w bezprzewodowych sieciach komórkowych. Firmy zamierzają wspólnie pracować nad rozwojem serwera aplikacyjnego GlassFish, tak aby umożliwiał on także pracę aplikacji udostępnianych w sieciach komórkowych. Rich Green z firmy Sun powiedział, że dotyczy to w szczególności implementacji w serwerze GlassFish protokołu SIP ( Session Initiation Protocol ).

W ramach ogłoszonego porozumienia, Ericsson wniesie do projektu GlassFish część swojego oprogramowania serwerowego, a także narzędzia i wsparcie techniczne dla deweloperów. Umożliwi im także testowanie aplikacji w swojej sieci IMS ( IP multimedia subsystems ). Pobudki, dla których obie firmy zamierzają inwestować w środowisko open-source, są takie same - jeżeli stworzone zostaną otwarte aplikacje oferujące ciekawe funkcje i więcej użytkowników kupi nowe aparaty telefoniczne, zwiększy to z jednej strony zapotrzebowanie na urządzenia Ericssona pracujące w sieciach komórkowych, a z drugiej spowoduje również większe zapotrzebowania na serwery od firmy Sun.

Więcej informacji znaleźć można na oficjalnej stronie konferencji JavaOne 2007 - http://sun.com/javaone.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także