MWC 2016: Cyfrowe buty jako elektroniczny trener

MWC 2016: Cyfrowe buty jako elektroniczny trener
Źródło zdjęć: © Wirtualna Polska

23.02.2016 12:32, aktual.: 27.12.2016 13:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tegorocznego targi MWC pokazują, że już nie opaski sportowe, a zupełnie inne rzeczy będą dbały o naszą kondycję fizyczną, czy też pomagały nam prawidłowo wykonywać ćwiczenia. Jednym z nim są cyfrowe buty IOFIT. Mały startup wspierany przez Samsunga stworzył obuwie, które dzięki wbudowanym w nie sensorom mogą pomóc np. opanować grę w golfa, albo nauczyć nas prawidłowego wykonywania ćwiczeń.

Buty przede wszystkim potrafią ocenić naszą postawę, to jak poruszamy ciałem, czy też jak rozkłada się nacisk naszych stóp na podłoże podczas wykonywania ćwiczeń. Mierzą także balans ciała, czy też tempo ćwiczeń. Specjalna aplikacja jest w stanie monitorować każdy nasz ruch i przedstawiać wyniki w czytelnej formie wykresów i zestawień. Co więcej, umożliwia ona porównywanie wyników z innymi użytkownikami, a przede wszystkim z naszym trenerem. Co było widać podczas pokazu, te same ćwiczenia wykonywane przez dwie różne osoby wyglądają pozornie identycznie. Jednak, kiedy spojrzymy na pomiary wykonane przez buty, okazuje się, że obie osoby ćwiczą zupełnie inaczej.

Obraz
© (fot. Wirtualna Polska)

Dzięki takim danym jesteśmy w stanie samodzielnie usprawnić nasz trening. Buty są w stanie wskazać te obszary, w których nasze ruchy odbiegają od wymaganych, a aplikacja pozwala np. trenerowi usprawnić nasz trening zdalnie. Trener może wysłać do nas wskazówki głosowe, wskazówki wideo, czy też zaznaczać na wykresach, w których momentach popełniliśmy błąd.

Podobnie wygląda to w przypadku nauki gry w golfa i to na właśnie na tym przykładzie przetestowałem cyfrowe buty XXI wieku. Poproszono mnie, aby po krótkim instruktażu wykonać kilka zamachów, dokładnie w taki sposób, jak bym chciał wybić piłeczkę. Po odczytaniu wyników i obejrzeniu filmiku zarejestrowanego przez aplikację, możliwe było porównanie się profesjonalistą. Porównane zostały nie tylko same dane i wykresy, ale także zostały na siebie nałożone dwa materiały wideo (z mojego uderzenia i z uderzenia trenera) i dokładnie porównano każdy nasz ruch. Co łatwo przewidzieć, moje wyniki były dalekie od tych, które uzyskał profesjonalny gracz.

Obraz
© (fot. Wirtualna Polska)

Buty łączą się z dowolnym urządzeniem mobilnym za pomocą Bluetooth. Wbudowana bateria litowo-polimerowa wystarcza na 7-1. dni użytkowania obuwia. Co ważne, buty są wykonane w taki sposób, że można je swobodnie wyprać. W przedsprzedaży jedna para przeznaczona do gry w golfa kosztuje 199 USD (około 800 zł), a model przeznaczony do fitnessu to wydatek około 600 zł. Cena regularna to odpowiednio 1050 zł i 800 zł.

Czytaj więcej: MWC 2017 - najważniejsze informacje

Jarosław Babraj

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)