AllofMP3.com - reaktywacja

AllofMP3.com - reaktywacja

AllofMP3.com - reaktywacja
Źródło zdjęć: © Allofmp3
29.08.2007 13:00, aktualizacja: 29.08.2007 15:07

Rosyjski serwis AllofMP3.com, oskarżany przez zachodnie koncerny fonograficzne o naruszanie przepisów o prawie autorskim najprawdopodobniej wznowi działalność. Usługa została zamknięta w lipcu, nieoficjalnie z wyniku nacisków władz rosyjskich. Teraz jednak moskiewski sąd uznał, iż działanie serwisu nie narusza obowiązującego w Rosji prawa.

Przeciwko Denisowi Kwasowowi, szefowi firmy Mediaservices, do której należy serwis, toczyło się postępowanie karne - został on oskarżony o naruszanie własności intelektualnej. Sąd orzekł, iż Kwasow nie przekroczył przepisów przewidzianych w rosyjskim prawie. Sędzia Jekaterina Szarapowa w uzasadnieniu wyroku stwierdziła też, iż nie zgromadzono przekonujących dowodów, które mogłyby świadczyć o tym, iż Kwasow był zaangażowany w łamanie prawa.

Kwasow w trakcie procesu argumentował, że - mimo iż serwis AllofMP3 nie płacił zachodnim koncernom żadnych należności z tytułu licencjonowania muzyki, płacił jednak określoną kwotę ( 15 % zysków ) na rzecz organizacji Russian Multimedia and Internet Society. Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego ( IFPI ) i zrzeszone w niej firmy nie uznają jednak RMIS za swoje przedstawicielstwo w Rosji. Zdaniem IFPI oddalenie zarzutów wobec Kwasowa wcale nie oznacza, że AllofMP3.com zyska prawną podstawę do swoich działań.

Wszystko wzkasuje na to, iż od orzeczenia złożona zostanie apelacja, jednakże pod adresem http://www.allofmp3.ru/press.shtml można znaleźć informację, iż "usługa zostanie przywrócona w dającej się przewidzieć przyszłości".

Serwis zamknięto w lipcu tuż przed spotkaniem prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji ( informowaliśmy o tym w artykule Koniec AllofMP3.com? - http://www.pcworld.pl/news/116008.html ). Przypomnijmy, iż był to jeden z warunków, które postawiono Rosji, aby ta mogła liczyć na przyjęcie do Światowej Organizacji Handlu. Właściciele AllofMP3 jednak nie próżnowali, wkrótce potem uruchamiając w Internecie stronę mp3sparks.com, działającą na podobnych co AllofMP3.com zasadach.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)