Google zrywa przyjaźń z producentami sprzętu

Google zrywa przyjaźń z producentami sprzętu

Google zrywa przyjaźń z producentami sprzętu
Źródło zdjęć: © Google
05.10.2016 11:06, aktualizacja: 05.10.2016 14:55

Na wczorajszej konferencji Google zaprezentował całą masę urządzeń i rozwiązań. Większości się spodziewaliśmy, nie spodziewaliśmy się jednak, że koncern tak otwarcie wystąpi przeciwko swoim dotychczasowym partnerom.

Samsung, Amazon, Huawei - z dwoma z nich Google współpracował zawsze bardzo ściśle; Amazon jest konkurencją, ale nie przeszkodziło mu to wykorzystać zmodyfikowanego Androida na swoich urządzeniach. A teraz Google stworzył własne sprzęty. I to takie, które według wstępnych zapowiedzi są dużo lepsze niż dotychczasowych partnerów.

Spójrzmy na smartfon Pixel. Został wyprodukowany przez HTC, ale nigdzie na obudowie nie znajdziemy nawet najmniejszego śladu loga tajwańskiej firmy. Gdy istniała jeszcze linia Nexus, producent sprzętu był partnerem, a nie podwykonawcą. Google współpracował wtedy z firmami takimi jak LG, Samsung, HTC czy Huawei i za każdym razem ich logo znajdowało się na "pleckach" urządzenia. No ale gdy jeszcze istniała linia Nexus, to smartfony te były raczej wyznacznikiem tego, jak idealnie wykorzystać Androida, aby sprzęt był użyteczny i niedrogi. Google teraz od tego odchodzi i wygląda na to, że sam chce być supergwiazdą.

Spójrzmy na specyfikację Pixela. Jego aparat zdobył 89 punktów w DXO Mobile Mark. Żaden smartfon na rynku nie osiągnął takiego rezultatu - według ekspertów Pixel robi najlepsze zdjęcia. Do tej pory Google pozwalał błyszczeć pod tym względem partnerom, takim jak na przykład Samsung. Koreańska firma wykorzystuje system operacyjny Google'a - Android i tak tworzy sprzęt, żeby zadziwić i olśnić swoich klientów. Samsung stawiał zwłaszcza na rozwój funkcji fotograficznych, a teraz sam Google rzucił mu wyzwanie.

Samsung będzie od teraz konkurować z Google'em jeszcze pod jednym względem – rzeczywistości wirtualnej w smartfonach. Dotychczas to **Samsung święcił triumfy ze swoim[ Gearem VR ]( a teraz to Google przemyślał, jak można ulepszyć sprzęt i wyprodukował własny.

Czyżby miał to być koniec pięknej przyjaźni? Nawet jeśli tak, to nie nastąpi on prędko. Samsung co prawda wciąż rozwija swój mobilny system operacyjny –. Tizen – ale nie jest on jeszcze tak bogaty w funkcje i aplikacje jak Android, musi więc z niego wciąż korzystać.

Najlepiej wyjść może na tym HTC. Firma, która od lat nie potrafiła zarabiać na swoich smartfonach, pod dyktando Google'a zrobiła urządzenie, które zapowiada się jako jedno z najlepszych na rynku.
_ js _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)