Grafika do Blu-ray'a

Grafika do Blu-ray'a

11.07.2007 11:30, aktual.: 11.07.2007 12:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Producenci prześcigają się w pomysłach na wyróżnienie swoich kart spośród produktów konkurencji. Albatron swój najnowszy model bazujący na procesorze GeForce 8500 GT nazwał "kartą dekodującą do odtwarzania Blu-ray". Faktycznie do tych celów, dzięki procesorowi PureVideo HD nadaje się bardzo dobrze, a dodatkowo jej użyteczność podnosi obecność wyjścia HDMI.

Procesor NVIDIA GeForce 8500 GT z racji słabej wydajności do grania się nie nadaje. Dowiodły tego nasze redakcyjne testy, a przyczyną takiego stanu rzeczy jest obecność jedynie 16 zunifikowanych jednostek przetwarzania i współpraca procesora z wolnymi jak na dzisiejsze czasy pamięciami DDR2 800 MHz.

Do prac biurowych i właśnie dekodowania filmów HD karta ta nadaje się jednak bardzo dobrze. Nowoczesny procesor wideo PureVideo HD prawie całkowicie przejmuje dekodowanie sprzętowe kodeków H.264 i VC-1, a więc takich jakie wykorzystywane są na dyskach Blu-ray i HD DVD. W rezultacie nawet na słabszym komputerze, po zainstalowaniu takiej karty i wykorzystującej jej możliwości programowego odtwarzacza multimediów ( np. PowerDVD czy WinDVD ) można oglądać filmy w wysokiej rozdzielczości. Karta ma wyjście HDMI, które upraszcza podłączenie komputera do nowoczesnych telewizorów i projektorów. Nie wiemy tylko jak rozwiązano sprawę audio, bo w większości modeli NVIDII z wyjściem HDMI niezbędne jest połączenie karty odpowiednim kablem z układem dźwiękowym na płycie głównej lub oddzielnej karcie muzycznej. Jeśli Albatron zamontował na niej także kontroler audio ( wzorem kart ATI serii HD2000 ), to połączenie takie będzie zbędne.

Karta ma niewielkie rozmiary, dziwi nas tylko to, że zastosowano aktywne chłodzenie procesora. To znacząco obniża jej atrakcyjność, bo dla miłośników oglądania filmów, cisza podczas seansu to istotna sprawa. Ceny karty na razie nie znamy.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)