Laser do zestrzeliwania samolotów

Laser do zestrzeliwania samolotów

Laser do zestrzeliwania samolotów
22.07.2010 10:08, aktualizacja: 22.07.2010 10:24

Zamontowany na okręcie wojennym laser z powodzeniem zestrzeliwuje zdalnie sterowane samoloty - informuje "New Scientist".

Zbudowany przez firmę Raytheon Missile Systems z Tucson w Arizonie laser oparty na ciele stałym, o mocy 3. kilowatów generuje wiązkę podczerwonego światła. Na zaprezentowanym podczas tegorocznego Salonu Lotniczego w Farnborough filmie video widać, jak promień lasera nagrzewa niewielki samolot i doprowadza do utraty sterowności, po czym płonąca maszyna spada do morza. Jak twierdzi rzecznik firmy, już wcześniej udało się strącić trzy podobne latające cele - po raz pierwszy na otwartym morzu.

W zeszłym roku laser Boeinga zamontowany na podwoziu samochodu Humvee z powodzeniem zestrzelił powietrzny cel, ale na morzu sprawa jest dużo trudniejsza. Trzeba celować i trafić cel z pokładu kołyszącego się statku, a nasycone wilgocią i solą powietrze osłabia wiązkę lasera. Laser firmy Raytheon ma operować w ramach standardowego systemu obrony okrętów Phalanx, który wykorzystuje jak dotąd naprowadzane raderem, szybkostrzelne działka Gatling, niszczące samoloty czy pociski rakietowe gradem pocisków z wolframowym rdzeniem (od 300. do 4500 pocisków na minutę).

W odróżnieniu od działka, laser nie potrzebuje zapasu amunicji, wystarczy mu energia elektryczna, którą okrętowi może zapewnić na przykład reaktor atomowy. Powinien też mieć większy skuteczny zasięg niż działko.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (196)