Laser do zestrzeliwania samolotów

Laser do zestrzeliwania samolotów22.07.2010 10:08
Laser do zestrzeliwania samolotów

Zamontowany na okręcie wojennym laser z powodzeniem zestrzeliwuje zdalnie sterowane samoloty - informuje "New Scientist".

Zbudowany przez firmę Raytheon Missile Systems z Tucson w Arizonie laser oparty na ciele stałym, o mocy 3. kilowatów generuje wiązkę podczerwonego światła. Na zaprezentowanym podczas tegorocznego Salonu Lotniczego w Farnborough filmie video widać, jak promień lasera nagrzewa niewielki samolot i doprowadza do utraty sterowności, po czym płonąca maszyna spada do morza. Jak twierdzi rzecznik firmy, już wcześniej udało się strącić trzy podobne latające cele - po raz pierwszy na otwartym morzu.

W zeszłym roku laser Boeinga zamontowany na podwoziu samochodu Humvee z powodzeniem zestrzelił powietrzny cel, ale na morzu sprawa jest dużo trudniejsza. Trzeba celować i trafić cel z pokładu kołyszącego się statku, a nasycone wilgocią i solą powietrze osłabia wiązkę lasera. Laser firmy Raytheon ma operować w ramach standardowego systemu obrony okrętów Phalanx, który wykorzystuje jak dotąd naprowadzane raderem, szybkostrzelne działka Gatling, niszczące samoloty czy pociski rakietowe gradem pocisków z wolframowym rdzeniem (od 300. do 4500 pocisków na minutę).

W odróżnieniu od działka, laser nie potrzebuje zapasu amunicji, wystarczy mu energia elektryczna, którą okrętowi może zapewnić na przykład reaktor atomowy. Powinien też mieć większy skuteczny zasięg niż działko.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (196)