Grafika przyśpieszona do granic możliwości

Grafika przyśpieszona do granic możliwości

Grafika przyśpieszona do granic możliwości
16.11.2010 12:58

Gigabyte zaprezentował jedną z najwydajniejszych kart graficznych w swojej ofercie: Gigabyte GV-N480SO-15I (GTX 480 SOC). Model ten to kolejny reprezentant serii produktów Super Overclock. GTX 480 SOC wykorzystuje chipset NVDIA GeForce GTX 480. Ponadto, oprócz procesora graficznego wytworzonego w procesie technologicznym 40nm, karta wyposażona jest w 1536 MB pamięci GDDR5. Konfiguracja taka zapewnia komfortową rozrywkę w rozdzielczości HD.

W najnowszym produkcie nie zabrakło także wsparcia dla Microsoft DirectX 1. i NVIDIA PhysX. Z punktu widzenia overclockerów szczególnie istotne plusy to: wysokowydajny system chłodzenia (WINDFORCE 3X), podwójny BIOS, rozbudowana, 14-fazowa sekcja zasilania, specjalne punkty do pomiaru napięcia na PCB oraz zestaw narzędzi OC Guru.

Technologia Extreme Dual BIOS
W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań bazujących na podwójnym BIOS-ie, gdzie jedna kość zawiera BIOS główny a druga jego kopię zapasową, rozwiązanie Gigabyte oferuje dwie odmienne wersje BIOS, przeznaczone do różnych zastosowań. Do przełączania pomiędzy BIOS-ami służy prosty przełącznik. W przypadku karty graficznej GIGABYTE GTX 48. SOC możemy wybierać pomiędzy BIOS-em domyślnym – SOC (Super Overclock) i BIOS-em LN2. BIOS SOC przeznaczony jest dla graczy – zapewnia najwyższą wydajność oraz stabilność pracy – czyli to, czego ta grupa użytkowników najbardziej potrzebuje. BIOS LN2 dedykowany jest przede wszystkim dla overclockerów i ma m.in. za zadanie eliminowanie problemów związanych z podkręcaniem w ekstremalnie niskich temperaturach tzw. cold Bug (Cold bug to problem związany z wyłączaniem się procesora (CPU lub GPU) podczas schładzania go do bardzo niskich temperatur, np. przy korzystaniu z suchego lodu czy ciekłego azotu)

Obraz
© Gigabyte GV-N480SO-15I (GTX 480 SOC) (fot. Gigabyte)

*Windforce – wydajny system chłodzenia *
WINDFORCE, to wysokowydajny system chłodzenia. Inżynierowie Gigabyte przyłożyli znaczną uwagę do zaprojektowania konstrukcji, która zapewni efektywny sposób na odprowadzanie ciepła z kluczowych elementów karty graficznej. Efektem tej pracy jest właśnie system WINDFORCE. Jego cechy to radiator o specjalnie wyprofilowanych żeberkach (zmienne nachylenie oraz kształt w zależności od umiejscowienia na radiatorze), ultra cichy wiatrak PWM oraz system miedzianych rurek cieplnych. Konfiguracja taka gwarantuje niską temperaturę pracy, nawet dla najwydajniejszych modeli GPU, przy zachowaniu akceptowalnego poziomu hałasu.

WINDFORCE 3X: trzy wiatraki z technologią anti-turbulence
GV-N480SO-15. jest wyposażony w system chłodzenia WINDFORCE 3X, którego elementem kluczowym są trzy ultra ciche wiatraki PWM. Dzięki specjalnie zaprojektowanym łopatkom wirników, turbulencje, w przepływie powietrza pomiędzy nimi, są efektywnie minimalizowane. Ponadto WINDFORCE 3X wykorzystuje unikalne rozwiązanie jakim jest komora parowa (vapor chamber). Konstrukcja taka pozwala na znacznie szybsze odprowadzanie ciepła z rdzenia procesora graficznego, a co za tym idzie jego efektywniejsze chłodzenie. Dodatkowo na wysoką skuteczność systemu chłodzenia WINDFORCE 3X wpływają trzy miedziane rurki cieplne (rozprowadzanie ciepła) oraz wspomniane już wcześniej trzy, ciche wiatraki.

Do zasilania karty wykorzystywana jest 14-fazowa sekcja zasilania –. 12 linii dla GPU oraz 2 dla pamięci (w przypadku referencyjnej konstrukcji mamy do czynienia z układem 8-fazowym – 6 + 2). Dodatkowo karta GTX 480 SOC jest wyposażona we wskaźniki LED informujące o aktualnym stanie zasilania, co daje nam ogólny pogląd na zużycie energii w danym momencie.

Punkty odczytu napięcia
Punkty odczytu napięcia na PCB kart graficznych z serii SOC, to niewątpliwy ukłon Gigabyte w stronę użytkowników zajmujących się podkręcaniem profesjonalnie. Rozwiązanie takie to potężny oręż w rękach prawdziwych zawodowców –. umożliwia im nie tylko dokładne pomiary oraz monitorowanie napięć kluczowych komponentów karty graficznej ale także i ich zmianę. Umiejętne wykorzystanie tych możliwości jest gwarantem uzyskania znacznie wyższych wyników overclockingu i przewagi nad konkurencją korzystającą ze standardowych metod.

Niestety, producent nie podał sugerowanej ceny detalicznej dla nowej karty.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)